Drukarka to urządzenie, które występuje w każdej firmie, oraz bardzo często również w domach. Jedni wykorzystują ją w celach służbowych, inni w prywatnych, drukując zdjęcia i inne potrzebne materiały. Nawet tania drukarka laserowa potrafi obecnie zapewnić przyzwoitą szybkość drukowania oraz wiele potrzebnych funkcji. Wielofunkcyjna drukarka laserowa to dzisiaj niemal standard. Jak jednak wybrać najlepsze urządzenie? Czym kierować się przy zakupie? Sprawdźmy.

Jak działa drukarka laserowa?

Mechanizm wydruku, który funkcjonuje w drukarkach, jest dość skomplikowany. W drukarkach laserowych laser działa na światłoczuły bęben, który znajduje się w obudowie tonera. Powstaje coś na wzór matrycy obrazu, który następnie nanoszony jest na kartkę i następuje wydruk.

R E K L A M A

Drukarka do domu − drukarki laserowe to niezbędne urządzenie do domowego biura

Jeżeli potrzebujesz drukarki laserowej do domowego użytku, to z pewnością mała drukarka laserowa HP spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że musi jednak spełniać wszystkie potrzeby. Jeżeli masz zamiar drukować zdjęcia, to istotna będzie rozdzielczość druku. Nie każda drukarka laserowa HP umożliwia drukowanie stron w kolorze, wiec musisz wziąć to pod uwagę. Kolorowa drukarka laserowa zapewnia o wiele lepsze doznania, lecz jest nieco droższa w zakupie i eksploatacji.

Dobra drukarka laserowa HP przydaje się obecnie w każdym domu. Zwłaszcza w dobie zdalnego nauczania oraz home office takie urządzenie jest bardzo przydatne. Zanim jednak pomyślimy o drukarce laserowej i jej parametrach musimy ustalić swój budżet, preferencje, zapotrzebowanie i jakich dodatkowych funkcji potrzebujemy od sprzętu. Wówczas wybór odpowiedniej drukarki będzie o wiele łatwiejszy i będziemy mogli skupić się na poszczególnej specyfikacji produktów.

Najlepsze drukarki laserowe spełniają wszystkie wymagania – cechuje je szybkość druku, automatyczny druk dwustronny, czy łączność ze smartfonem przez sieć Wi-Fi.

Jaka drukarka laserowa najlepsza? Jaką drukarkę laserową wybrać?

To co, cenimy w drukarce laserowej najbardziej to zatem jej szybkość, jakość, oraz możliwości. Aby przekonać się, jak radzą sobie poszczególne modele, oraz czy warto kupić dany model, przejrzyjmy rzetelny ranking drukarek laserowych. Po zestawieniu wybranych modeli ze sobą możemy w prosty sposób porównać ich parametry oraz wybrać najlepsze rozwiązanie. Warto także przejrzeć opinie użytkowników w internecie. Skupmy się jednak na parametrach. Jakie cechy powinny mieć dobre drukarki laserowe?

Szybkość druku – kluczowy parametr drukarki laserowej

Urządzenie wielofunkcyjne takie jak drukarka posiada jeden czynnik, który szczególnie ważny jest w przypadku biur. Jest to oczywiście szybkość druku. W drukarkach laserowych nieco inaczej wygląda to od strony wydruków czarno-białych i kolorowych. Profesjonalna drukarka do biura będzie oczywiście znacznie szybsza, niż tani podstawowy model.

Kosz zakupu drukarki laserowej zależy w dużej mierze od tego, czego oczekujemy od sprzętu. Tańszy zakup drukarek laserowych będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem jeżeli nie zależy nam na zawrotnej prędkości i jesteśmy w stanie przeżyć szybkość rzędu 20 stron na minutę.

Droższe urządzenia wielofunkcyjne przeznaczone głównie do firm mają znacznie większe możliwości. Jeżeli chodzi o wydruk, to jest to prędkość ok. 50 stron na minutę.

Jaka rozdzielczość druku w drukarce laserowej?

Kolejnym istotnym parametrem, zwłaszcza jeżeli chodzi o bardziej precyzyjny druk oraz np. zdjęcia to rozdzielczość druku. Określa ją parametr DPI. Im wyższy będzie ten wskaźnik, tym ostrość i jakość wydruków będzie lepsza. Jeżeli chcemy kupić drukarkę laserową do wydruków czarno-białych dokumentów to możemy zadowolić się wersją 600 × 600 dpi. Również koszt wydruku w takim przypadku będzie bardzo atrakcyjny.

Dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy chcą drukować bardziej złożone elementy, powinniśmy się przyglądać modelom, które oferują co najmniej 1200 × 1200 dpi.

Wielofunkcyjna drukarka laserowa — koszt eksploatacji

Niezależnie czy chodzi o firmę, czy gospodarstwo domowe istotny jest koszt wydruku jednej strony. Nierzadko zdarza się, że tanie drukarki posiadają drogie elementy wymienne. Innym razem natomiast, że droższe modele zapewniają stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Musimy więc przeliczyć, jaki wariat opłaca się kupić bardziej.

Jaka drukarka laserowa do domu, a jaka do pracy?

Drukarka do domu to z pewnością kompaktowe rozmiary, możliwość drukowania zarówno w czerni i bieli, jak i kolorze. Obecnie niemal każdy model posiada funkcję skanera, dzięki czemu wszelkie formalności załatwimy przez internet. Czas wydruku pierwszej strony nie jest tutaj istotny, a użytkownicy liczą przede wszystkim na łatwą obsługę, wydajne tonery, intuicyjny panel sterowania oraz łączność bezprzewodową.

Drukarka laserowa do biura

Drukarka do biura powinna być wielofunkcyjna. Może być to druk monochromatyczny, lecz tu bardziej liczy się prędkość wydruku oraz niski koszt wydruku, ze względu na wiele dokumentów. Możliwość kopiowania dokumentów, łączność bezprzewodowa, podłączenie telefonu, automatyczne drukowanie dwustronne w drukarkach laserowych do biura to już standard. Ważny jest także koszt eksploatacji takiego urządzenia, który można oszacować po cenie nowych tonerów i bębna.