Drukarka atramentowa czy laserowa? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stają przed wyborem sprzętu do drukowania. Obie technologie mają swoje wady i zalety i obie mogą się sprawdzić, w innym rodzaju użytkowania. Którą więc wybrać? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Sam w zeszłym roku stanąłem przed tym dylematem, gdyż praca mojej dziewczyny wymaga od niej ciągłego drukowania różnych rzeczy, a i ja podczas testowania sprzętów na łamach DailyWeba, często potrzebowałem wydrukować list przewozowy czy inne dokumenty. Jaką podjąłem decyzję? O tym napiszę na końcu, wcześniej przyjrzyjmy się bliżej zaletom (i niestety również czasem wadom) drukarek atramentowych i drukarek laserowych.

Dla kogo drukarka atramentowa?

Klasyczne drukarki atramentowe stoją w naszych domach już od kilkunastu lat. Najtańsze modele można kupić już od 200 złotych. Cena zakupu jest więc bardzo atrakcyjna i to ona dla wielu może być największą zaletą drukarek atramentowych. Drugą zaletą, szczególnie ważną dla mnie – osoby zajmującej się hobbystycznie fotografią, w tym fotografią powietrzną, jest fakt, że na drukarkach atramentowych można drukować zdjęcia. Przy użyciu odpowiedniego papieru i dobrej drukarki, wydrukowane w domu zdjęcia, nie będą się praktycznie niczym różniły od tych, wydrukowanych za pomocą profesjonalnego sprzętu.

Dla kogo drukarka atramentowa?

By nasze wydruki były zadowalającej jakości należy pamiętać o używaniu oryginalnych, bądź zbliżonych jakościowo tuszy. Tutaj dochodzimy do największej wady drukarek atramentowych. Koszt wydruku jednej strony, zwłaszcza z użyciem tylko czarnego tuszu, jest tu sporo wyższy, niż w przypadku drukarki laserowej. Niska cena sprzętu jest więc rekompensowana przez mniejszą wydajność tuszy względem tonerów. Drukarkę atramentową polecam więc osobom, którym zależy na jakości druku, ale nie drukują za wiele (drukarka laserowa najczęściej drukuje też szybciej i ciszej). Uwaga! Z jednej strony polecam drukarkę atramentową osobom, które rzadko drukują, z drugiej należy pamiętać, że tusze lubią zasychać, więc czasem warto coś wydrukować, by uniknąć tego problemu.

pexels it services eu 7639358 1

Dla kogo drukarka laserowa?

Jeszcze jakiś czas temu drukarki laserowe były zarezerwowane dla użytkowników biznesowych, ze względu zarówno na gabaryty, jak i cenę urządzeń. Postęp technologiczny sprawił jednak, że drukarki laserowe stały się dostępne także dla klienta indywidualnego. Urządzenia te są szybsze (i najczęściej również cichsze) od drukarek atramentowych. Pojedynczy wydruk jest także, zwłaszcza w przypadku wydruków czarno-białych, sporo tańszy od druku przy użyciu drukarki atramentowej. Toner, który używany jest do druku w drukarkach laserowych, jest w formie proszku, więc  w przeciwieństwie do tuszów w drukarkach atramentowych, nie musisz się obawiać, że gdy masz przerwę w drukowaniu, zaschnie i nie będzie nadawał się do użytku.

pexels karolina grabowska 7681091

Niestety mimo sporego obniżenia progu wejścia, zarówno jeżeli chodzi o gabaryty, jak i cenę, drukarki laserowe są wciąż sporo droższe. Najtańsze kosztują niewiele poniżej 500 złotych. To w porównaniu z drukarkami atramentowymi wciąż dość sporo. Technologia druku sprawia także, że nawet dobrą laserową drukarką, nie wydrukujemy zdjęć na papierze fotograficznym. Taka próba może się zakończyć nawet uszkodzeniem sprzętu.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Jak już widzisz, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która drukarka, atramentowa czy laserowa, jest lepsza. Wszystko zależy od użytkownika i jego potrzeb. Jeżeli drukujesz dużo dokumentów, to warto rozważyć zakup drukarki laserowej (nawet tej, drukującej tylko w jednym kolorze). Jej wyższa cena początkowa zostanie Wam zrekompensowana późniejszymi oszczędnościami. Mniejszy budżet na start oraz mniejsze potrzeby dotyczące ilości drukowanych stron mogą Was skłonić do wyboru drukarki atramentowej. Możliwość drukowania zdjęć będzie tu z pewnością miłym dodatkiem.

Obiecałem na wstępie też, że podzielę się z Wami moim wyborem. W domu drukuję dość sporo, więc zależało mi na sprzęcie niezawodnym i dość tanim w eksploatacji. Z drugiej strony drukuję także zdjęcia, więc z puli odpadły mi wszystkie drukarki laserowe. Ostatecznie postawiłem więc na urządzenie Epsona z serii Ecotank. Jest to drukarka atramentowa, w której zamiast kartridży stosuje się atrament nalewany do pojemników, wprost z plastikowych, jednorazowych butelek. To rozwiązanie tanie i wygodne.

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Wam w wyborze drukarki. Proces ten ma tak naprawdę dwa etapy. W pierwszym warto zdefiniować swoje potrzeby, a w drugim określić budżet, który posiadamy na zakup urządzenia, które będzie najlepiej w nie trafiało. Wybór marki czy konkretnego modelu, to już kwestia osobistych preferencji, czy innych, poza technologicznych aspektów (mnie na przykład zależało, żeby mieć białą drukarkę, która pasuje mi do leżących na stole sprzętów od Apple).