Data Mesh to stosunkowo nowa struktura organizacji danych, która wydaje się być konkurentem dla klasycznej metodyki Big Data.

Organizacja danych to bardzo ważny segment w każdej firmie. To właśnie dzięki niemu, możemy dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się w naszym przedsiębiorstwie, jak doszło do danej sytuacji oraz co może wydarzyć się w przyszłości. Dzięki szybkiemu rozwoju branży IT powstało wiele różnych modeli zarządzania danymi. Aktualnie najbardziej popularną strukturą zbierającą dane jest Big Data platform, która charakteryzuje się scentralizowanym zbieraniem i modyfikowaniem danych. Niestety okazuje się, że architektura Big Data coraz częściej wprowadza większy chaos w organizacji danych oraz zbyt wolno wykonuje operacjonalizacje informacji cyfrowych. W związku z tym w dzisiejszym artykule chciałabym przedstawić wam alternatywny konstrukt przechowywania informacji — Data Mesh, który  pewnym przełomem w dziedzinie technologii organizacji danych.

Data Mesh

Data Mesh, co to jest i jak to działa?

Data Mesh to nowa koncepcja organizacji danych, której autorką jest Zhamak Dehghani. W przeciwieństwie do monolitycznej struktury przechowywania danych Big Data, konstrukt stworzony przez Dehghani wykorzystuje rozproszoną architekturę danych. Podstawową funkcją tej metody jest przechowywanie informacji cyfrowych na wielu domenach. Dzięki temu każda grupa pracowników firmy ma natychmiastowy dostęp do określonej kategorii danych. Warto też zaznaczyć, że każda domena to zbiór określonych danych, które są uporządkowane i koordynowane przez analityków biznesowych, jak i inżynierów IT. W związku z tym nie są one suchymi liczbami tak jak w przypadku Big Data. Dodatkowo Data Mesh poprzez swoją elastyczność umożliwia szybkie pozyskiwanie oraz czyszczenie danych, które mogą być później używane i modyfikowane przez inne domeny.

R E K L A M A

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Data Mesh, zalety i wady

Jako że koncepcja Zhamak Dehghani jest stosunkowo nowym bytem w świecie IT, budzi ona wiele obaw i wyzwań wśród zespołów w firmach. Przede wszystkim Data Mesh nie jest jeszcze na tyle rozwiniętym i opatentowanym systemem zarządzania danymi, dlatego też musimy liczyć się z tym, że stworzenie go będzie obarczone wysokimi kosztami. Ponadto należy również wziąć pod uwagę aspekt progresu, ponieważ większość firm posiada zespoły, które nie są przygotowane do podejścia Data Mesh. W związku z tym ponownie wchodzi tutaj rola kosztów, które związane będą z edukowaniem pracowników. Oczywiście nie jest to jednak tak, że holistyczna architektura danych ma same minusy. Przecież z jakiegoś powodu musiała się stać popularna. Sam fakt, że dane są przechowywane w wielopunktowej strukturze, czyni Data Mesh niezawodnym systemem niż Big Data, ponieważ rozproszone pliki są mniej podatne na błędy. Dodatkowo taka struktura zwiększa poziom funkcjonalności i dostępności danych, co wpływa pozytywnie na szybkość przetwarzania danych oraz ich korelowanie i analizę.

Data Mesh

Komu sprawdzi się struktura Data Mesh?

Osobiście uważam, że Data Mesh jest świetną opcją dla firm, które posługują się różnorodnymi rodzajami danych. Szczególnie rekomenduje tę strukturę podmiotom biznesowym, które mają ogromną ilość danych do przetransferowania, ponieważ architektura holistyczna może niesamowicie usprawnić działanie wielu segmentów firmy na raz. W związku z tym, jeżeli należycie do firm, które posługują się naprawdę sporą bazą danych, koniecznie dowiedzcie się, czy macie możliwość zainwestowania finansów w Data Mesh.

Seria Infinix NOTE 12 Pro trafi do Polski już za kilka dni. Ogromne ekrany AMOLED i aparaty 108 MP z jasną przysłoną