Act AI Act AI

AI Act oficjalnie przyjęte! Pierwsze, prawne regulacje AI to historyczny moment

Stało się! W końcu poczyniono kroki w sprawie regulacji sztucznej inteligencji. I to w bardzo szerokim spectrum! To pierwsza na świecie kompleksowa ustawa w zakresie tej nowoczesnej technologii.

Parlament Europejski przyjął dziś rozporządzenie ws. sztucznej inteligencji o nazwie Artificial Intelligence Act, czyli Al Act. Nowe przepisy mają zapewnić możliwość rozwoju sztucznej inteligencji przy zagwarantowaniu poszanowania praw człowieka i obywatela.

AI Act przyjęte przez Parlament Europejski

Act AI

AI Act to dokument, dzieki któremu sztuczna inteligencja będzie bardziej kontrolowana, a użycie jej stopniowane w zależności od ryzyka wykorzystania przez obywateli. To oczywiście nie negacja AI, a stworzenie ram prawnych zgodnych z wartościami demokratycznymi, ale także chroniących prawa mieszkańców na terenie Unii Europejskiej.

Szybkie rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji, w szczególności generatywnej sztucznej
inteligencji, przyniosło ogromne możliwości, ale również znaczne ryzyko

Peter Sandkuijl, wiceprezes ds. inżynierii na region EMEA w firmie Check Point Software.

To pierwsze takie zarządzenie o zasięgu międzynarodowym, które może uregulować sztuczną inteligencję. Ustawa wytycza (dla dostawców i programistów) jasne granice dla wdrażania sztucznej inteligencji. Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja nie zawsze jest bezbłędna. Wręcz przeciwnie. Popełnia więcej błędów, niż pozwolilibyśmy na to jakiejkolwiek dzisiejszej technologii, w związku z czym przejrzystość staje się kluczowym narzędziem eliminowania jej niedociągnięć.

Szybkie tempo wdrażania sztucznej inteligencji pokazuje, że samo prawodawstwo nie jest w stanie dotrzymać kroku, a technologia jest tak potężna, że może mieć poważny wpływ na przemysł, gospodarkę i rządy. Mam nadzieję, że unijne prawo dotyczące sztucznej inteligencji posłuży jako katalizator szerszych dyskusji społecznych, skłaniając zainteresowane strony do rozważenia nie tylko tego, co można osiągnąć dzięki tej technologii, ale także jakie mogą być jej skutki.

przedstawiciel firmy Check Point

Kiedy wejdą w życie przepisy regulujące AI?

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie kategorii zakazanych praktyk w zakresie sztucznej inteligencji. Do tych zaliczono m.in.: stosowanie rozwiązań opartych na technikach podprogowych czy takich, które dyskryminują określone grupy osób. Niedozwolone będzie także stosowanie systemów AI do tzw. oceny osób obywatelskich (social scoring). To znaczy, że nie będzie można wykorzystywać jej do śledzenia stylu życia obywateli. To również wymóg oznaczania treści, wygenerowanych przez AI.

Niestety, ale nowe rozporządzenie jeszcze nie ma mocy sprawczej. Wejdzie dopiero w życie 2 lata po oficjalnym zatwierdzeniu przez prawników oraz przyjęte formalnie przez Radę Europejską. Co w tym czasie może się wydarzyć? Oj, całkiem sporo! Na pewno znajdą się tacy, którzy będą chcieli nowe prawo w jakiś sposób ominąć. Nie zmienia to jednak jednego faktu. 13 marca 2024 roku oficjalnie zatwierdzono pierwsze, międzynarodowe prawo regulujące AI.

Żródło: Parlament Europejski

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments