Victoria Shi Victoria Shi

Oto Victoria Shi – pierwsza dyplomatka AI. Będzie przemawiać w imieniu Ukrainy

Victoria Shi stanie się wirtualnym głosem Ukrainy. Będzie to pierwsza na świecie dyplomatka AI. Zastąpi ona prawdziwych rzeczników prasowych i przemówi na wystąpieniach publicznych w mediach.

Nie trzeba się jednak martwic o treści, jakie Victoria Shi będzie przekazywać. Dyplomatka AI to w zasadzie awatar AI, który będzie czytał komunikaty, napisane przez prawdziwych ludzi. Ponadto będzie poruszać głową i rękami podczas swoich wystąpień. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy prezentuje elegancko ubrano kobietę, której powstanie ma na celu zaoszczędzenie czasu i zasobów ukraińskich dyplomatów.

Victoria Shi to pierwsza na świecie dyplomatka AI

Victoria Shi

Victoria Shi to kolejny z przykładów, w jaki sposób można wykorzystać awatary AI. Były już influencerki i modelki, tym razem czas na bardziej sensowne użycie nowoczesnej technologii. Ton i głos dyplomaty AI wzorowane są na Rosalie Nombre, ukraińskiej piosenkarce i celebrytce telewizji. Według doniesień wzięła ona udział w testach bezpłatnie. Ministerstwo zapewniło, że Shi i Nombre to dwie różne osoby i że oficjalne oświadczenia wydaje wyłącznie osoba AI.

Czy Victoria Shi będzie narażona na wykorzystanie w niecnym celu, aby siać dezinformacje? Zadbano, aby dyplomatka AI nie została przerobiona na deepfake’a. Do każdego oświadczenia dołączony będzie unikalny kod QR prowadzący do oficjalnej wersji tekstowej znajdującej się na stronie ministerstwa. Treść wystąpień zostanie wcześniej napisana i zweryfikowana przez prawdziwe osoby. Jedynie część wizualna jest generowana przez sztuczną inteligencję. Ministerstwo określiło to jako skok technologiczny, jakiego nie dokonała jeszcze żadna służba dyplomatyczna na świecie.

Vistoria Shi to zaawansowany awatar AI, gdzie tylko oprawa wizualna to efekt AI

Victoria Shi została stworzona przez zespół The Game Changers, który wcześniej odpowiadał za treści związane z wojną na Ukrainie. Podobno głównym celem stworzenia Shii była oszczędność czasu i zasobów dyplomatów. I jestem w stanie w to uwierzyć. Ja dosyć sceptycznie podchodzę do wykorzystywania awatarów AI w mediach, ale ten pomysł akurat mi się podoba.

Jestem tylko ciekaw, czy sposób przekazywania informacji będzie klarowny i naturalny, ale pierwsze, minutowe wystąpienie, udostępnione na X (dawny Twitter) jest naprawdę świetnej jakości.

Żródło: MFA of Ukraine

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments