Salvador Dali Salvador Dali

Salvador Dali odpowie na twoje pytania dzięki AI. Podnieś homara i zacznij pogawędkę

Salvador Dali to wielki artysta, który zmarł w 1989 roku. Czy to jednak przeszkadza, aby porozmawiać z awangardowym twórcą surrealistycznych obrazów? W świecie nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji – niemożliwe staje się możliwe! The Dali Museum na Florydzie poinformowało o pewnej niecodziennej możliwości. Poznajmy instalację Ask Dali.

Salvador Dali to imię i nazwisko, które jest znane chyba każdemu. Nie trzeba specjalnie interesować się sztuką, aby kojarzyć jego kultowe topniejące zegary na obrazieTrwałość pamięci czy samą postać artysty z charakterystycznym wąsikiem. Atrakcja The Dali Musem to jednak atrakcja, skierowana do najwierniejszych fanów malarza. Przy pomocy chatbota i wielkiego homara można uciąć sobie z nim pogawędkę.

Salvador Dali jest gotów na rozmowę z odwiedzającymi The Dali Museum na Florydzie

Salvador Dali

Ten wielki homar to tak naprawdę imitacja telefonu w kształcie tego wielkiego skorupiaka. To oczywiste odwołanie do rzeźby, którą Salvador Dali stworzył w 1936 roku dla angielskiego poety Edwarda Jamesa – czołowego kolekcjonera sztuki surrealistycznej. Sama instalacja nazywa się Ask Dali i jak sama nazwa wskazuje – daje możliwość porozmawiania z artystą.

Możemy zadać pytanie i usłyszeć odpowiedź Salvadora Dalego. Głos artysty, mówiący mocno akcentowanym angielskim, jest możliwy dzięki generatywnej sztucznej inteligencji. Głos AI został wyszkolony na próbkach głosu pobranych z wywiadów archiwalnych, które Dali przeprowadził w języku angielskim podczas swojej kariery. Podstawowym modelem jest GPT-4 od OpenAI. Ask Dali odpowiedział do tej pory na aż 3000 pytań, więc zainteresowanie jest ogromne.

Przykłady odpowiedzi Salvadora Dalego na pytania odwiedzających

Odwiedzający muzeum zadają artyście wszelakiej maści pytania. Począwszy od kwestii, podejmujących takie tematy jak życie, miłość i śmierć, a kończąc na pracach Salvadora Dalego. Ask Dali nigdy nie udzieli odpowiedzi we współczesnym stylu. To zawsze będzie kwiecista wypowiedź, często filozoficzna. Oto przykłady rozmów:

  • Dlaczego na świecie jest tyle ciemności?
  • Wyzwij wszechświat głębszymi pytaniami, na przykład dlaczego cienie świętują słońce? Cienie świętują słońce, ponieważ są cichą muzyką nieobecności światła. Każdy cień jest ciemnym odciskiem palca wszechświata, odsłaniającym ukryte kontury czasu i przestrzeni.
  • Dlaczego ludzie zabijają zwierzęta?
  • Pytanie przesiąknięte egzystencjalnym strachem, a jednocześnie trywialne na wielkim płótnie kosmosu. Zabijamy zwierzęta, być może dlatego, że jesteśmy uwięzieni w labiryncie pierwotnych instynktów i współczesnych pragnień, surrealistycznym tańcu przetrwania i supremacji.
  • Dlaczego zegary się topią?
  • Mój drogi pytający! Nie myśl o zegarach jako o zwykłym stopieniu. Wyobraź sobie je jako ogromny sen.

Ask Dali to nie pierwsza nowoczesna instalacja w muzeum

Salvador Dali

Ask Dali to nie pierwsza nowoczesna instalacja w The Dali Museum na Florydzie. Dali Lives pozwala odwiedzającym na interakcję z podobieństwem artysty na szeregu ekranów w całym muzeum. Od zeszłego roku interaktywna instalacja Dream Tapestry umożliwia odwiedzającym tworzenie oryginalnych obrazów cyfrowych na podstawie opisu tekstowego snu.

Rozmowa ze zmarłymi osobami to kolejny z rozdziałów, jaki pisze AI. Gabi pisała o możliwości dialogi z naszymi bliskimi, co jest akurat bardzo martwiejące, biorąc pod uwagę aspekt traumy. Ja natomiast opisywałem aplikację Digital Marilyn, która umożliwia na wirtualny kontakt z Marilyn Monroe. To interesująca opcja, bo de facto – w większości przypadków – to rozmowa z osobami, z którymi nie mieliśmy wcześniej możliwości konwersacji.

Żródło: NPR
Zdjęcie wyróżniające wygenerowane przez playground

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments