
Google nauczy Was oświetlenia studyjnego za darmo
Google przygotowało narzędzie, które pomoże początkującym zrozumieć oświetlenie.

Długo wzbraniałem się przed fotografowaniem w studio, przy sztucznym oświetleniu, powtarzając, że światło zastane i umiejętność dostosowania się do niego, jest tym, o co chodzi w fotografii. Dalej trochę tak uważam, ale niechęć do pracy w studio brała się u mnie raczej z tego, że najzwyczajniej w świecie, mimo czterech semestrów nauki fotografii, bałem się tych wszystkich lamp i modyfikatorów.
Google Learning Light – Chatbot nauczy was podstaw oświetlenia

Jeżeli tak jak ja kiedyś, nie wiecie, jak zabrać się do tematu światła, to, zamiast szukać randomowych wideo na YouTube, możecie sprawdzić nowe narzędzie od jednego z gigantów świata tech. Google przygotowało narzędzie, w którym za pomocą chatbota chce nauczyć Was podstaw pracy ze światłem. To jeden z eksperymentalnych projektów Google z zakresu Sztuki i Kultury.
Google Learning Light połączył chatbota AI o wdzięcznej nazwie LuxeBot3000 z wirtualną sceną, pozwalając użytkownikom poznać różne ustawienia oświetlenia i zobaczyć je w akcji. Chatbot przeprowadzi Was przez osiem mini-lekcji obejmujących różne aspekty oświetlenia. Wśród nich znajdziecie intensywność, kolor, kształt, pozycję czy nastrój. Ponadto otrzymacie możliwość przyjrzenia się bliżej kilku znanym z niesamowitej gry świateł dziełom sztuki, w tym moim ulubionym Nighthawks Edwarda Hoppera.
Poza lekcjami mamy dostępną także piaskownicę, w której możemy bawić się ustawieniami sześciu lamp. Na scenie możemy umieścić szereg postaci czy rekwizytów i obserwować, jak nasza manipulacja parametrami świateł, wpłynie na scenę. Oczywiście całość jest dość ograniczona, więc to raczej zabawa na start, a nie narzędzie dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcieliby przetestować jakiś setup bez wychodzenia do studio.
Google Learning Light to ciekawe narzędzie dla początkujących fotografów czy malarzy, którzy chcą lepiej poznać zagadnienie pracy ze światłem. Rozwiązanie ma kilka wad i absolutnie nie należy go porównywać do takich profesjonalnych rozwiązań, jak chociażby Set a light 3D, jednak na początek moim zdaniem powinno wystarczyć. Jeżeli temat Was zaciekawił, to polecam zapoznać się z narzędziem dość szybko, bo Google lubi znienacka ubijać tego typu narzędzia, które powstały w ramach eksperymentów.
google google learning light oświetlenie
Last modified: 09 kwietnia 2025
2 Comments
Dodaj komentarz

Link do Google Learning Light jest błędny, poprawny to https://artsandculture.google.com/experiment/learning-light/ywEbheTXDCXJCQ
Dzięki za czujność!