Wchodzę do segmentu dla mnie egzotyczngo – unboxing LAMP LED Newell Surja 400 i Mitra 180
Niech nastanie jasność!
Ogromnie się cieszę na ten test, bo to dla mnie obszar dość egzotyczny. Przed Wami garść pierwszych wrażeń i unboxing dwóch lamp LED: Newell Surja 400 i Newell Mitra 180.
Budowa własnego, domowego studio, w oparciu o światło to od zawsze był temat kompletnie niedostępny. Kiedy 20 lat temu byłem w tzw. prime time jeśli chodzi o fotografię, to zlecenia komercyjne, które nie były tym, co mnie napędzało, zasilały budżet na szklarnię. Studio? Lampy? Modyfikatory światła? Nawet o nich nie myślałem, bo to nie moja [budżetowa] liga. Teraz kiedy czasy się trochę zmieniły, przybyło parę siwych włosów, a część włosów bezpowrotnie zniknęła, kiedy mam własny dom, nieco lepszą sytuację finansową, temat budowy studia domowego wraca jak boomerang. Tym bardziej że po raz pierwszy w życiu miałem okazje zrobić kilka fotek w profesjonalnym studio fotograficznym i mam obawę, że nieużywane 100m^2 strychu mojego domu, właśnie znalazło zastosowanie. Tym bardziej że właśnie do testów wpadły dwie lampy LED Newell Surja 400 i Newell Mitra 180.
Budowa własnego studio to jeszcze temat na etapie koncepcyjnym. Mnie w całym tym pomyśle najbardziej pociąga fakt, że nie wiem kompletnie nic. Fotografia studyjna, jak wspomniałem to dla mnie czarna magia, w której ja wiem tylko, jak działa różdżka [aparat]. To jest główny powód skąd pomysł, bo nauka i przyswojenie całej teorii, połączenia z praktyką zapowiada się na niezwykłą przygodę. O samym starcie tej przygody pewnie dam Wam znać i zrobimy z tego całą serię, ale na początku muszę opracować samą koncepcję. A teraz wróćmy do naszych bohaterów.
Dotychczas jeśli chodzi o oświetlenie, to opierałem się o światło… z okna w moim malutkim gabinecie, które pochodzi wprost z mojego ogrodu. Gdy świeciło słońce na połacie trawy, widać było jak zieleni mi się twarz 😉 Prócz tego ikeowski ring, niegdyś tanie panele LED, a kolorki doprawiałem małym LEDem RGB od Newella. Teraz to się zmieni, za sprawą Surja 400 i Mitra 180.
Lampa LED Newell Surja 400
Surja 400 to najwyższy model w lineupie lamp studyjnych od Newell. Dalej uchodzi ona za kompaktowy model, co dla mnie amatora w tym świecie brzmi dość abstrakcyjnie, bo do innych definicji kompaktowości jestem przyzwyczajony, ale ja reprezentuje segment stricte konsumencki, a tutaj mamy prawdziwego, profesjonalnego tytana pracy. To, co ją przede wszystkim charakteryzuje, to moc 330 W i serwowanie temperatury barwowej od 2700K to 6500K. Najważniejszym jednak parametrem jest deklarowane przez producenta bardzo dobre odzwierciedlenie kolorów, określone współczynnikiem CRI 95+.
Rozpakujmy ją!
Surja 400 – co w opakowaniu?
A co znajdziemy w zawartości?
W zestawie znajduje się oczywiście lampa, czasza z mocowaniem Bowens, pilot i kilkumetrowy przewód zasilający. To zabawne zaskoczenie, bo podświadomie ustawiłem lampę pod gniazdkiem, bo byłem przekonany, że kabel zasilający będzie miał w porywach do metra. Tutaj mamy zdecydowanie więcej, producent nie podaje długości, ale zmierzę go przy pełnej recenzji.
Specyfikacja Newell Surja 400
- zużycie energii: 400 W
- moc wyjściowa: 330 W
- napięcie wejściowe: 100 – 240 V, 50/60 Hz
- temperatura barwowa: 2700 – 6500 K
- CRI: ≥ 96
- regulacja parametrów światła:
- jasność: 0 – 100%
- saturacja: 0 – 100%
- dopuszczalna temperatura środowiska pracy: 0 – 40ºC
- DMX 512: interfejs RJ45
- zdalne sterowanie:
- liczba kanałów: 99
- częstotliwość: 2,4 GHz
- zasięg: do 30 m
- wymiary: 140 x 140 x 300 mm
- waga: 3300 g (bez czaszy)
Z tyłu mamy wygodny i czytelny ekran, przedstawiające najważniejsze parametry, mamy także możliwość przełączania się między stałym światłem w zadanej temperaturze, na świetlne efekty specjalne, ale o i nich jak o samym urządzeniu i efektach jego pracy już w pełnej recenzji.
Lampa LED Newell Mitra 180
Mitra 180 to mniejszy brat Surja i o mniejszej mocy, za to skrywa inne, doskonałe ficzery. Prócz światła o temperaturze barwowej 2700K do 6500K, Mitra potrafi także serwować światło w przestrzeni barw HSI (36k różnych kolorów), a tak dodatkowo efekty świetlne (aż 20 różnych), które możemy wywołać przez panel sterowania lampy lub przez aplikację mobilną.
Warto zaznaczyć, że Mitra 180 to 160W mocy wyjściowej i CRI na poziomie 95+. To tylko część ze wszystkich możliwości tej lampy, ale do wszystkiego wrócimy w pełnej recenzji. W pudełku znajdziemy analogiczny zestaw jak z lampy Surja, składający się ze czaszy z mocowaniem Bowens, pilota do zdalnego sterowania i przewodu zasilającego.
W przypadku jednej i drugiej lampy bardzo sprawnym rozwiązaniem jest możliwość zablokowania ich pozycji za pomocą dodatkowe zacisku przy gwincie. Jednym ruchem blokujemy zadane położenie i lampa nie ma prawa się ruszyć.
Specyfikacja Newell Mitra 180
- zużycie energii: 180 W
- moc wyjściowa: 160 W
- napięcie wejściowe: 100 – 240 V, 50/60 Hz
- napięcie wyjściowe: DC 36 V 12 A
- temperatura barwowa: 2700 – 6500 K
- CRI: 95+
- regulacja parametrów światła:
- barwa: 0 – 360
- jasność: 0 – 100%
- saturacja: 0 – 100%
- dopuszczalna temperatura środowiska pracy: 0 – 40ºC
- DMX 512: interfejs RJ45
- zdalne sterowanie:
- liczba kanałów: 99
- częstotliwość: 2,4 GHz
- zasięg: do 30 m
- wymiary: 140 x 140 x 300 mm
- waga: 2500 g (bez czaszy)
Pozostaje mi do zestawu dokupić softboxy i gridy, a marzy mi się nawet Beauty Dish z gridem, bo taki ostatnio zestaw miałem okazje testować, ale wszystko po kroku. Póki co lampy ulokowane na moich niewielkich 12m^2 i spróbuje nagrać video, korzystając ze światła odbitego, a docelowo zaprzęgnę softboxy i gridy, by światło zmiękczyć. Pozostaje kwestia docelowego zaangażowania strychu, ale wpierw godziny riserczu przede mną, czego właściwie potrzebuje, a czego nie.
Pełna recenzja Mitra 180 i Surja 400 już wkrótce na stałce.
newell newell mitra 180 newell surja 400 studio
Last modified: 26 września 2024