
Sigma BF, nowe obiektywy i logo – zobacz wszystkie nowości Sigmy w jednym miejscu
To duży dzień we współczesnej historii Sigmy.

Sigma pokazała nowe logo i tożsamość wizualną, zaprezentowała zupełnie nowy aparat i dwa nowe obiektywy. Odświeżyła także linię Sigma I Series i zaprezentowała zupełnie nowy program współpracy z artystami. Wszystko, w telegraficznym skrócie, zebraliśmy dla Was w tym wpisie.
Sigma – rebranding

Nowy rok Sigma rozpoczyna z nowym logo i odświeżoną identyfikacją wizualną. Stary logotyp, pozbawiony zupełnie stylu, zamieniono na znak nawiązujący do greckiego rodowodu nazwy firmy. Pojawiła się także nowa ikona – litera Σ zamknięta w okręgu.
Nowy znak, inspirowany grecką literą Σ, stanowi współczesną reinterpretację dotychczasowego symbolu Sigma. Nawiązuje on do nazwy firmy oraz jej filozofii produkcji, która zakłada, że każdy produkt jest sumą zaawansowanej technologii, doświadczenia, pasji i wiedzy ekspertów zaangażowanych w jego tworzenie.
Jak czytamy w komunikacie Sigmy dotyczącym nowego wizerunku firmy, w przyszłej komunikacji firma będzie kładła większy nacisk na podkreślenie pochodzenia swoich wyrobów, zaznaczając ich japońskie korzenie i niezrównaną jakość. Choć podkreślanie korzeni jest moim zdaniem zawsze w cenie, to zważając na to, że wciąż większość optyki wielu firm produkowane jest w Japonii, to nie jest to jednoznacznie odróżniająca cecha.

Odświeżono także stronę www firmy, która prezentuje się bardzo świeżo i nowocześnie. Sigma postawiła na opowiadanie historii i pokazywanie zdjęć zrobionych przy użyciu produktów firmy, co moim zdaniem, choć wydaje się oczywiste, nie jest praktykowane przez innych producentów na tym poziomie. Good job Sigma!

Sigma BF – perła w koronie

Sigma BF to pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, wyposażony w 25,3 MP matrycę. Aparat pozwala na fotografowanie z zakresem ISO 100–102 400 (rozszerzalny do ISO 6–102 400) a prędkość migawki to od 1/25 600 sekundy do 30 sekund. W porównaniu z Sigmą FPl lepszy ma być hybrydowy autofokus z detekcją fazy i detekcją kontrastu.
Aparat pozwala na nagrywanie wideo w 6K (6016 x 3384) lub UHD 4K przy 24 albo 30 kl./s
przy 23,98, 25, 29,97 kl./s oraz Full HD do 120 fps. Co ciekawe, inżynierowie Sigmy zdecydowali się pozbyć się slotu na kartę pamięci i w jego miejsce pojawiła się pamięć wewnętrzna – 230 gigabajtów. Mnie najbardziej przekonuje minimalistyczny design aparatu, wyciętego z jednego bloku aluminium. Więcej o aparacie, który wyceniono na 1 999 dolarów, przeczytacie tutaj.
Nowy obiektyw dla fotografów sportowych i przyrodniczych – Sigma 300-600mm F4 DG OS | Sports

Sigma 300-600mm F4 DG OS | Sports to ultrateleobiektyw zmiennoogniskowy o wydajności optycznej i jasności obiektywu stałoogniskowego. Sigma obiecuje też szybką pracę autofokusa i efektywną stabilizację. Obiektyw charakteryzuje również odporność na warunki atmosferyczne znana z linii Sport.
Obiektyw zbudowany jest z 28 elementów w 21 grupach (6 FLD, 1 SLD), a jego przysłona ma trzynaście listków, które tworzą okrągły otwór. Obiektyw trafi do sprzedaży w kwietniu w cenie 5 999 dolarów. Więcej o Sigma 300-600mm F4 DG OS | Sports przeczytasz tutaj.
Sigma 16-300mm f/3.5-6.7 DC OS | Contemporary – pierwszy obiektyw bezlusterkowy ze współczynnikiem zoomu wynoszącym 18,8x

Trzecią dzisiejszą nowością od Sigmy jest superuniwersalny zoom do aparatów APS-C wszystkich producentów. Obiektyw charakteryzuje się współczynnikiem zoomu wynoszącym 18,8x. Obiektyw posiada zakres 16-300mm (24-450mm ekwiwalent dla ff) przy nie najgorszej jasności, w zakresie F3.5-6.7. Jest to więc bardzo uniwersalny obiektyw, który może służyć jako jedno szkło do zabrania w podróż czy górską wędrówkę.
Sigma 16-300mm f/3.5-6.7 DC OS | Contemporary w wersji z mocowaniem L i mocowaniem Sony E pojawi się na rynku w kwietniu. Posiadacze aparatów z bagnetem Canon RF i Fujifilm X będą musieli zaczekać miesiąc dłużej. Obiektyw wyceniono na 699 dolarów, niezależnie od mocowania. Więcej o obiektywie przeczytacie tutaj.
Odnowiona linia obiektywów Sigma I Series

Sigma ogłosiła także odnowienie obiektywów linii I series dedykowanych do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Zmianą objęte zostaną wszystkie aktualnie istniejące modele, tj.:
- Sigma 17mm F4 DG | Contemporary
- Sigma 20mm F2 DG | Contemporary
- Sigma 24mm F2 DG | Contemporary
- Sigma 24mm F3.5 DG | Contemporary
- Sigma 35mm F2 DG | Contemporary
- Sigma 45mm F2.8 DG | Contemporary
- Sigma 50mm F2 DG | Contemporary
- Sigma 65mm F2 DG | Contemporary
- Sigma 90mm F2.8 DG | Contemporary
Dostępne w dwóch mocowaniach: L-Mount i Sony E-mount. Pierwsze odświeżone modele z mocowaniem L-Mount dostępne będą od kwietnia bieżącego roku, a z mocowaniem Sony E-mount od maja. Zmiany są kosmetyczne i dotyczą oznaczeń i nazw produktów.
Dla wszystkich 9 obiektywów linii I series w mocowaniu L-Mount w sprzedaży pojawi się także nowa, srebrna kolorystyka. Nowa, srebrna opcja kolorystyczna umożliwia fotografom i filmowcom cieszenie się unikalnym wyglądem obiektywów, których korpusy wykonane zostały z precyzyjnie obrabianego metalu. Kolorystyka nawiązuje oczywiście do pokazanego dziś aparatu Sigma BF, co jak podkreśla Sigma pozwala użytkownikowi (na dop. red.) stworzenie spójnego, ekskluzywnego zestawu fotograficznego.

Art Projects – nowy program współpracy z artystami
Wraz z wprowadzeniem nowej identyfikacji wizualnej Sigma inicjuje także Art Projects – nowy program współpracy z artystami, którego celem jest wspieranie twórczości i udostępnianie jej szerszej publiczności. Pierwszymi twórcami zaangażowanymi w projekt są Solve Sundsbo i Julia Hetta. Więcej szczegółów oraz aktualizacje dotyczące Art Projects można znaleźć na stronie projektu.
To już wszystkie nowości od marki Sigma, jednak nie koniec fotograficznych nowości, gdyż za pasem targi CP+. Śledź stałkę, by być na bieżąco.
Śledź stałkę na:
sigma sigma 16-300mm f/3.5-6.7 dc os | contemporary sigma 300-600mm f4 dg os | sports sigma bf
Last modified: 24 lutego 2025
