Piekło zamarza. Pierwsza Sigma na bagnet RF już w lipcu, a więcej w Q4
Od jakiegoś czasu pojawiały się informacje o odmrożeniu bagnetu RF. Teraz jednak wybrzmiały one donośniej i wydaje się, że piekło wreszcie zaczęło zamarzać i doczekamy się obiektywów firm trzecich na bezlusterkowce Canona.
W lutym pisałem o rozmowie portalu Mynavi z Tsuyoshi Tokura (Senior Managing Executive Officer odpowiedzialny za Canon Imaging Group), w której potwierdził on, że Canon prowadzi rozmowy z zewnętrznymi producentami obiektywów na temat komercjalizacji i otwarcia mocowania RF. Tokura powiedział, że „Komunikacja z zewnętrznymi producentami jest głębsza od tej z początkowego etapu” i ujawnił, że prowadzą oni bardziej aktywne interakcje niż wcześniej.
Najwyraźniej rozmowy te nie spełzły na niczym, bo jak informuje Sigma, pierwszy obiektyw marki z mocowaniem RF, pojawi się na rynku już w lipcu bieżącego roku, a na więcej możemy liczyć jeszcze przed końcem roku.
SIGMA 18-50mm F2.8 DC DN | Contemporary na bagnet RF już w lipcu
Pierwszym obiektywem Sigmy, który pojawić się ma na mocowanie RF, jest
18-50mm F2.8 DC DN | Contemporary. Mały i jasny obiektyw zmiennoogniskowy z przysłoną F2,8 przeznaczony do aparatów z matrycami APS-C, będzie świetnym uzupełnieniem palety canonowskich obiektywów. Ekwiwalent zoomu w zakresie 27-75 mm, co czyni go idealnym do szerokiej gamy zastosowań fotograficznych i wideo, w tym krajobrazów, portretów, fotografii ulicznej, architektury i wydarzeń.
Przed końcem roku Sigma planuje wypuścić jeszcze pięć obiektywów z bagnetem RF. Wszystkie przeznaczone będą do aparatów z matrycami APS-C. Będą to:
- SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary
- SIGMA 16mm F1.4 DC DN | Contemporary
- SIGMA 23mm F1.4 DC DN | Contemporary
- SIGMA 30mm F1.4 DC DN | Contemporary
- SIGMA 56mm F1.4 DC DN | Contemporary
Obiektywy będą miały oczywiście autofokus i kompatybilność z wbudowaną stabilizacją obrazu. Obiektywy będą w pełni kompatybilne z korekcją aberracji w aparacie, która obejmuje korekcję oświetlenia peryferyjnego, aberracji chromatycznej i zniekształceń. Ponadto Sigma informuje, że obiektywy będą odporne na kurz i zachlapania, czego nie uświadczymy w podstawowych obiektywach RF Canona.
Bardzo się cieszę, że Canon dogadał się wreszcie z innymi producentami. Moim zdaniem otwarcie na obiektywy firm trzecich tylko pomoże w rozwoju bezlusterkowców tej japońskiej firmy. Czekam też na obiektywy Sigmy z mocowaniem RF na pełną klatkę i mam nadzieję, że się doczekam. A Wy co sądzicie o zapowiedzi Sigmy?
Last modified: 23 kwietnia 2024
To dobry krok na drodze do pełnego „uwolnienia” bagnetu RF. O pełnym „uwolnieniu” będzie można powiedzieć, kiedy dostępne będą obiektywy do aparatów pełnoklatkowych. A na to trzeba będzie niestety będzie poczekać…
To i tak wielki krok, że Canon poszedł na ustępstwa. Najpewniej kolejne „otwarcie” to już tylko kwestia czasu 🙂