Instax Wide 400 – nowy aparat natychmiastowy, który zmieści w kadrze całą ekipę
Po dziesięciu latach na rynek wchodzi następca modelu Instax Wide 300.
Bardzo lubię swojego Instaxa Mini 11, jednak gdy chcemy sfotografować większą grupę, staje się to dość karkołomne. Odpowiedzią na moje potrzeby jest seria Wide, która jednak traktowana była do tej pory trochę po macoszemu. Poprzednik opisywanego modelu w sprzedaży pojawił się przed dekadą i jest już produktem dość leciwym. Teraz mamy wreszcie nowego Wide’a, na miarę naszych czasów.
Instax Wide 400 – nowy szerokokątny aparat natychmiastowy
Instax Wide 400 to nadal aparat w pełni analogowy, ale unowocześniony względem poprzednika. W oczy rzuca się tutaj nowy design, który wydaje się na tyle kontrowersyjny, że albo go pokochacie, albo znienawidzicie. Mowa tu także o niepowtarzalnym kolorze Sage Green (zieleń szałwii). Mnie Instax Wide 400 bardzo się podoba.
Nowy i ulepszony aparat wyposażony jest w samowyzwalacz, który poprawia wydajność w zakresie zdjęć grupowych i sprawia, że wszyscy, łącznie z autorem zdjęcia, mogą znaleźć się przed obiektywem. Obracając pokrętło można ustawić cztero-, sześcio- czy dziesięciosekundowe opóźnienie przed zwolnieniem migawki, a następnie odpowiednio zapozować. Samowyzwalacz jest zdecydowanie czymś, czego w moim Instaxie brakuje, co czasem prowadziło do rozpaczliwych prób robienia selfie w większej grupie.
Brak statywu nie jest problemem, bo aparat jest wyposażony w specjalne akcesorium umożliwiające ustawienie aparatu pod wybranym kątem nachylenia. Do dyspozycji są dwie opcje wysokości, pozostaje tylko wsunąć niewielkie akcesorium w miejsce na spodzie aparatu, nastawić samowyzwalacz i wejść w kadr. Jestem ciekaw, jak to rozwiązanie sprawuje się w praktyce. Jeżeli sprawdzi się średnio, to na szczęście gwint statywowy nowy Instax też posiada.
Aparat Instax Wide 400 dysponuje funkcjami automatycznej ekspozycji i kontroli lampy błyskowej, nie ma więc potrzeby ustawiania czy regulowania wszystkiego samemu. Aparat posiada trzy tryby ostrości – normalny, krajobrazowy i do zbliżeń (tutaj jest także dodatkowe akcesorium). W Instax Wide 400 poprawiono wizjer, który ma teraz dwa zestawy linii. Jeden przeznaczony jest do zdjęć normalnych i krajobrazowych, drugi zaś do zdjęć zbliżeniowych. Obydwa zaprojektowane zostały, aby ułatwić idealne skomponowanie ujęcia.
Instax Wide 400 ma kilka nowości, dzięki którym z chęcią bym go przetestował. Brakuje jednak także kilku elementów, które mogłoby go uczynić jeszcze lepszym (chociażby możliwość całkowitego wyłączenia lampy). Jest więc pole do popisu dla Fujifilm, by podziałać coś jeszcze w formacie Wide. Sugerowana cena detaliczna aparatu to 699 zł, a więcej informacji na jego temat znajdziecie tutaj.
aparat natychmiastowy fujifilm instax instax wide 400
Last modified: 19 czerwca 2024