DXO wprowadza Nik Collection 7, największą aktualizację pakietu w historii

Autor:

DxO Labs, firma zajmująca się od ponad 20 lat, narzędziami do edycji zdjęć, prezentuje najnowszą edycję swojego pakietu Nik Collection.

DXO wprowadza Nik Collection 7, największą aktualizację pakietu w historii

Nik Collection została po raz pierwszy wprowadzona na rynek w 1995 roku. Historia produktu jest bardzo ciekawa, gdyż Nik Collection powstało w Nik Multimedia, założonym przez Nilsa Kokemohra w Hamburgu. W 2006 firma zmieniła nazwę na Nik Software, po tym jak zainwestował w nią Nikon. Sześć lat później została ona wykupiona przez Google. Kojarzycie może bardzo użyteczną google’owską aplikację Snapseed na smartfony z iOS i Androidem? Tak, za nią także stoi Nik Software.

Pod koniec marca 2016 roku cała Nik Collection została udostępniona za darmo. Dodatkowo wszyscy, którzy zakupili pakiet w 2016 roku, otrzymać mieli zwrot pieniędzy. Rok później, Google, jak to ma w swoim zwyczaju, oficjalnie zakończył wsparcie dla projektu. W październiku 2017 roku świat fotografów i projektantów obiegła wiadomość, że DxO wykupuje Nik Collection od Google i zapowiada wznowienie rozwoju wtyczek.

Nik Collection 7 – największa aktualizacja w historii

DxO chwali się, że jest to największa aktualizacja w historii narzędzi, które znacząco zwiększają możliwości takich programów jak Photoshop, Lightroom, Affinity Photo i DxO PhotoLab. Z mojej perspektywy najciekawszą i najważniejszą zmianą jest możliwość wywoływania jednego modułu z poziomu innego. Na przykład, podczas pracy w Nik Color Efex, można wywołać Nik Viveza bez wychodzenia z Color Efex. Przyspiesza to workflow i pozwala na naprawdę atrakcyjną i wydajną edycję kolorów.

Wersja 7 wprowadza także znaczące postępy w znanej technologii U Point. Charakterystyczna dla Nik Collection technologia lokalnych korekt otrzymała trzy nowe narzędzia, które zapewniają użytkownikom wyjątkową precyzję podczas dokonywania wyborów. Wprowadzenie nowego narzędzia Polygonal Tool pozwala fotografom szybko maskować nieregularne kształty, podczas gdy standardowe punkty kontrolne można teraz rozciągać lub kompresować do dowolnego kształtu eliptycznego.

Wersja 7 wprowadza także znaczące zwiększenie szybkości i wydajności. Szybsze otwieranie plików – obrazy uruchamiają się teraz do 30% szybciej, czy to z programu hosta lub w trybie autonomicznym, stanowiąc podstawę bardziej wydajnego workflow fotografa.

Nik Collection 7 Cena i dostępność:

Nik Collection 7 dostępne jest zarówno dla Windows, jak i macOS. Ceny wyglądają następująco:

  • Nik Collection 7 – nowa licencja 159€
  • Nik Collection 7 – upgrade dla obecnych użytkowników 89€

Premiera Nik Collection 7 była dla mnie pretekstem, by odświeżyć bardzo ciekawą historię zarówno firmy, która stoi za jej powstaniem, jak i samego produktu. Być może pobiorę także darmowego 30-dniowego triala, by pobawić się nowymi pluginami, bo pamiętam, że za czasów google’owskich bardzo lubiłem te pluginy. A Wy korzystaliście z którejś wersji Nik Collection? Podzielcie się koniecznie swoją historią w komentarzach.

Last modified: 2024-05-07