World Press Photo 2024 wybrane. Dawno zdjęcie nie wywołało we mnie tyle emocji

Autor:

Główna nagroda została przyznana za zdjęcie, które wywołało we mnie bardzo wiele emocji, głębokiego smutku, żalu i niesprawiedliwości.

gaza woman 07

Nagrody w ramach corocznego konkursu World Press Photo zostały przyznane. Chyba nikogo nie dziwi, że w naszym niestabilnym świecie, w którym geopolitycznie rządzą wojny, główną nagrodę dostało zdjęcie wykonane w jednym z obszarów objętych konfliktem zbrojnym. Główna nagroda została przyznana Panu o imieniu Mohammed Salam z agencji Reuters, który wykonał poniższe, przerażające i pełne bólu zdjęcie.

Przedstawia ono Palestynkę, która w rozpaczy i bólu przytula swoją siostrzenicę Saly, która zginęła w efekcie nalotów bombowych przez Izreal. Zdjęcie zostało wykonane w szpitalu Nasser w południowej części Gazy. Wykonane zostało 17 października 2023 roku.

Z zaciekawieniem zawsze oglądam coroczne zestawienia i w zasadzie chyba zupełnie pierwszy raz trafiam na zdjęcie, które wywołuje we mnie tak skrajne i złe emocje. Czuje namiastkę tej niewyobrażalnej rozpaczy, pomieszanej najpewniej ze złością, żalem i poczuciem niesprawiedliwości. Najpewniej dlatego, że sam jestem ojcem. Przeraża moc tego zdjęcia i refleksja jak bezlitosna i przede wszystkim potrafi być wojna, w której cierpią i umierają ci najbardziej bezbronni, Ci najmniejsi, którzy najczęściej nawet nie rozumieją tego, co dzieje się wokół nich. A wszystko w interesie tych, którzy w ramach chorych ambicji, chcą zaspokoić swoje najprostsze żądze. Wiem, jak bardzo trąci to komunałami, ale czy tak nie jest?

Oceniając samo zdjęcie i ładunek emocjonalny, który za nim stoi, to absolutny majstersztyk, chociaż ciężko przez ten bagaż podchodzić do niego profesjonalnie. Nie da się.

gaza woman 07
Palestynka Inas Abu Maamar, 36, która w rozpaczy przytula ciało 5 letniej siostrzenicy Saly, która została zabita podczas Izreaelskiego nalotu bomowego. Zdjęcie wykonany w szpitalu Nasser w Khan Younis w południowej części Gazy. 17 październik 2023. zdjęcie wykonane przez: Mohammed Salem z Reuters

Zdjęcie zostało wykonane w podziemiach szpitala, gdzie w nalocie bombowym, który uderzył w ich dom, prócz małej Saly, zginęli także jej mama i siostra. Autor wykonał to zdjęcie, kilka dni po tym, kiedy urodziło się jego własne dziecko. Więcej o historii tej fotografii możecie znaleźć tutaj.

Zdjęcie wykonane zostało Canonem R3, ogniskową 50mm i czasem 1/100s.

WPP 2024Contest Mohammed Salem portrait

autor zdjęcia:

Mohammed Salem

Autorem zdjęcia jest Mohammed Salem, fotoreporter pracujący dla Reuters właśnie z Gazy. Ukończył Uniwersytet w Gazie, a dla Reuters pracuje od 2003 roku. Jego praca na przestrzeni tych lat obracała się wokół konfliktu między Izrealem a Palestyną. Laureat nagrody Dubai Press Club, dwukrotnie China International Press Photo Contest.

World Press Photo Story of the Year 2024

WPP 2024Contest STOY Lee AnnOlwage 01 1

Nagroda w kategorii World Press Photo Story of the Year 2024 trafiła do Lee-Ann Olwage, która zrobiła zdjęcie prezentujące przygotowanie do wyjścia do kościoła Dada Paul i jego wnuczki w Antananarivo (Madagaskar). Główny bohater zdjęcia, Dada Paul, emerytowany szofer, który cierpi na demencje od 11 lat.

Więcej o zdjęciu i zapleczu jego stworzenia znajdziecie tutaj. Autorką zdjęcia jest Lee-Ann Olwage z RPA. Zdjęcie zostało wykonane Canonem R6, 35mm, ISO 5, 1/100s.

Laureaci nagród zostali wyłonieni z ponad 61 000 zgłoszonych zdjęć. Program promocji twórców i ich pracy obejmuje serie spotkań, które odbędą się w ramach wystaw 22-25 maja 2024 roku. Więcej nagrodzonych zdjęć w różnych kategoriach znajdziecie tutaj.

Last modified: 2024-05-14