Kodak Super 8 to analogowa kamera na film 8 mm o koszcie 22000 zł. Chętnych jest cała masa

Autor:

Po około 6 latach Kodak Super 8 wreszcie jest bliski debiutu na rynku. Czym nas zaskoczy ta analogowa kamera na film 8 mm?

Obrazek 7 3

Analogowa fotografia jest w rozkwicie. Pokazują to nasze ostanie wpisy, które cieszą się sporym zainteresowaniem wśród naszych czytelników. Po około 6 latach Kodak Super 8 wreszcie jest bliski debiutu na rynku. Czym nas zaskoczy ta analogowa kamera na film 8 mm?

Już w 2016 roku Kodak pokazywał prototyp analogowej kamery na film 8 mm. Cudo rozpaliło wówczas miłośników analogowej kinematografii. Co ciekawe, jest ich naprawdę sporo. Kodak jeszcze w 2018 roku dawał znać na temat tej konstrukcji. Niestety przez kilka ostatnich lat sprawa ucichła do tego stopnia, że użytkownicy stwierdzili, iż Kodak zaprzestał rozwoju sprzętu.

Zakładka o Kodak Super 8 nie zniknęła jednak ze strony internetowej producenta. Widocznie firma potrzebowała czasu na rozwój tytułowego sprzętu. Na całe szczęście w tej chwili zaprasza chętnych do składania rezerwacji na zakup tego wyjątkowego urządzenia. Uprzedzam, że będzie naprawdę drogo!

Kodak Super 8 za 22 000 zł

Super 8 to standard wymyślony przez Kodaka w 1960 roku. Natomiast finalnie trafił na rynek w 1965 roku, z miejsca rewolucjonizując amatorską wideografię. To był po prostu technologiczny przeskok, który znacznie uprościł ofertę rynku. Co więcej, całkiem szybko, bo już w 1973 roku, wprowadził możliwość nagrywania dźwięku (na dodatkowym magnetycznym pasku w kasecie z filmem). Format ten Kodak porzucił dopiero ok. 1990 roku. Producent nie zaprzestał jednak produkcji taśmy ze względu na nieprzerwane zainteresowanie klientów.

Kodak Super 8

Wydawało się, że jest to całkiem porzucony projekt. A tu niespodzianka, bo nagle Kodak poinformował o tym, iż sprzęt jest właściwie gotowy do rynkowego debiutu. Dysponuje on taką samą formą jak pierwowzór z 2016 roku.

Kodak Super 8

Kamera jest w stanie uwiecznić obraz na filmie 8 mm. Kodak już wcześniej produkował taki film w wielu wariantach i opcjach. Kamera ma „rozszerzoną bramkę” i umożliwia nagrywanie w formacie 16:9, a to 11% większego obszaru do przechwytywania niż w przypadku tradycyjnego filmu Super 8. Obraz nagrywany jest jednak na tradycyjnym filmie 8 mm (14:9). Kamera obsługuje obiektywy na bagnet typu C. W zestawie znalazł się obiektyw 6 mm, którego ekwiwalent ogniskowej to 34 mm. Kamera nagrywa obraz w 18, 24, 25 oraz 36 klatkach na sekundę. Możliwe jest również ustawienie własnej wartości. W zestawie znalazła się również kaseta z filmem Kodak TRI-X Black & White Reversal Film 7266 o długości 50 stóp (15,24 metra). Jej ogólny koszt wynosi 75 dolarów, pozwala nagrać od 2 do 3 minut filmu.

Kodak Super 8

Kamera posiada dla wygody ekran 4-calowy LCD z podglądem parametrów i nagrywanego materiału. Pewnie zastanawiacie się jak, bo przecież to analogowa kamera. Bezpośrednio za materiałem światłoczułym znalazło się miejsce dla matrycy, która przechwytuje obraz. Kamera Kodak Super 8 posiada również gniazdo na kartę SD do zapisywania dźwięku przy użyciu zewnętrznych mikrofonów – podłączanych do kamery za pomocą portu 3,5 mm.

Kodak Super 8
Odchylany ekran LCD

Więcej danych znajdziecie na stronie producenta, w prospekcie oraz w samej instrukcji. Sprzęt dostępny będzie w cenie 5 549 dolarów (około 21 850 zł). Więcej informacji o filmach Kodak 8 mm dostępnych jest tutaj.

Last modified: 04 kwietnia 2024