Drugi obiektyw Sigmy na bagnet RF – Debiutuje SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary

Autor:

Zapowiedziano długooczekiwany drugi obiektyw Sigmy do bezlusterkowców APS-C Canona.

SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary na bagnet Canon RF

Sigma prezentuje swój drugi zmiennoogniskowy obiektyw z matrycą APS-C, dedykowany do systemu Canon RF. Algorytm sterowania obejmujący napęd AF i optymalizację prędkości komunikacji został opracowany specjalnie dla wymiennych obiektywów z mocowaniem Canon RF. Oprócz zapewnienia szybkiej pracy systemu AF, obiektyw obsługuje również Servo AF i korekcję aberracji w aparacie. Mocowanie jest uszczelnione gumą, aby dostosować się do użytku w różnych środowiskach.

SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary na bagnet Canon RF

RFmount 2024April group 2


SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary, ze swoimi 62mm długości, 72,2mm średnicy oraz wagą 270g, jest najmniejszym i najlżejszym na świecie ultraszerokokątnym obiektywem zmiennoogniskowym do aparatów APS-C, dzięki czemu idealnie nadaje się do codziennego fotografowania czy filmowania. 

Wykorzystując zaawansowaną konstrukcję optyczną, skupioną na korygowaniu aberracji w obiektywie, SIGMA 10-18mm F2.8 | Contemporary tworzy obrazy ostre zarówno w centrum kadru, jak i na jego brzegach.  Zastosowanie soczewki asferycznej o dużym współczynniku załamania światła jako pierwszego elementu optycznego obiektywu, umożliwiło wykonanie konstrukcji o zmniejszonej liczbie elementów. Dzięki dodatkowemu wykorzystaniu wielu soczewek asferycznych i specjalnemu elementowi o niskiej dyspersji, udało się zapewnić wysoką rozdzielczość generowanego obrazu przy jednoczesnym zachowaniu lekkości i kompaktowości całej konstrukcji obiektywu.

10 18mm F2.8 DC DN Contemporary Przekroj soczewek


Dodatkowo, jego minimalna odległość ogniskowania wynosi tylko 11,6cm (od matrycy aparatu, przy ogniskowej 10mm), a jego maksymalny wskaźnik powiększenia wynosi 1:4, dzięki czemu możecie nim rejestrować nie tylko krajobrazy czy architekturę, ale także wiele innych rzeczy, jak detale czy martwą naturę.

Dzięki ultraszerokiej ogniskowej, kompaktowej i lekkiej obudowie oraz ostrej jak brzytwa optyce, SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary to idealna opcja do fotografii krajobrazowej, podróżniczej, ulicznej oraz wnętrz. Oferuje także imponujące możliwości nagrywania filmów dzięki jasnej przysłonie F2.8, przez co doskonale nadaje się do fotografowania w warunkach słabego oświetlenia i tworzenia małej głębi ostrości. Ultraszeroki kąt widzenia idealnie nadaje się do vlogowania z ręki, które wymaga uchwycenia zarówno obiektu, jak i otoczenia.

02. Fot. Dave Brosha

Obiektyw został zaprojektowany tak, aby tłumić oddychanie obrazu (tzw. focus breathing). Zmiana kąta widzenia spowodowana przesunięciem ostrości jest zminimalizowana, tworząc naturalnie wyglądające przesunięcie ostrości podczas nagrywania wideo. Szybki i cichy silnik krokowy, zapewnia precyzyjną pracę AF zarówno podczas robienia zdjęć jak i nagrywania filmów. Jest przy tym w pełni kompatybilny z różnymi trybami śledzenia AF w aparacie.

Obiektyw współpracuje z funkcją elektronicznej stabilizacji obrazu, funkcją korekcji aberracji, DMF oraz AF+MF w korpusach aparatów różnych producentów. Zaletą korzystania z tak ultraszerokokątnego obiektywu jest to, iż zapewnia on szeroki kąt widzenia nawet wtedy, gdy funkcja elektronicznej stabilizacji obrazu przycina kadr.

PPhoto 10 18 28 dcdn c023 RFmtbody


Do obiektywu dołączono nowy rodzaj osłony przeciwsłonecznej, która w przeciwieństwie do osłon bagnetowych, nakładanych ruchem obrotowym, jest nasuwana na obiektyw za pomocą systemu sprężyny i dźwigni. Zastosowanie tak innowacyjnego rozwiązania pozwoliło na zmniejszenie rozmiaru i grubości osłony tak, aby pasowała na do kompaktowych rozmiarów obiektywu.

SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary przykładowe zdjęcia:

Poniżej znajdziecie garść przykładowych zdjęć, wykonanych tym aparatem, dostarczonych przez producenta.

SIGMA 10-18mm F2.8 DC DN | Contemporary specyfikacja:

Konstrukcja obiektywu: 13 elementów w 10 grupach (3 soczewki FLD, 1 soczewka SLD i 4 soczewki asferyczne)
Kąt widzenia: 106.6°-73.4° (APS-C)
Liczba listków przysłony: 7 (przysłona zaokrąglona)
Minimalna przysłona: F22
Minimalna odległość ogniskowania: 11.6cm (dla 10mm) – 19.1cm (dla 18mm)
Maksymalny współczynnik powiększenia: 1:4 (dla 10mm) – 1:6.9 (dla 18mm)
Rozmiar filtra: 67mm
Wymiary (średnica × długość): 72.2 mm × 62.0mm
Waga: 270g

Sigma planuje rozpoczęcie sprzedaży na 26 września 2024, a sugerowana cena detaliczna to 3 290zł.

Śledź stałkę na:

Last modified: 05 września 2024