Rynek foto rośnie! Pierwszy raz od 13 lat

Autor:

Na razie mowa o rynku japońskim, ale to dobry znak!

Zdjęcie dodane przez Alex Andrews: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rozne-aparaty-czarno-szare-1983038/

Japoński serwis Nikkei opublikował artykuł „Rynek aparatów cyfrowych rośnie po raz pierwszy od 13 lat, zatrzymując kurczenie się wraz z wymianą smartfonów”.

Rynek aparatów cyfrowych w Japonii rośnie

wzrost rynku japonskiego
Oryginalny japoński wykres sprzedaży aparatów cyfrowych

Firma badawcza GfK Japan ogłosiła, że krajowy rynek aparatów cyfrowych w 2023 roku wykazał dodatni wynik po raz pierwszy od 13 lat. Wolumen sprzedaży wyniósł 1,2 miliona sztuk, co stanowi wzrost o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rynek aparatów cyfrowych spadał od czasu osiągnięcia szczytowego poziomu 10,4 miliona sztuk w 2010 roku. Spadki tłumaczono ekspansją smartfonów i przejęciem przez nich roli narzędzia do codziennej fotografii.

Patrząc na sprzedaż jednostkową w 2023 roku według typu, aparaty z wymiennymi obiektywami wzrosły o 9%, a aparaty kompaktowe o 6%. Wymienne obiektywy również wzrosły o 4%. Jest to drugi z rzędu rok dodatniego wzrostu dla aparatów z wymiennymi szkłami.

Choć rynek japoński trudno przenosić bezpośrednio na inne rynki, to warto obserwować, co dzieje się w mekce fotografii cyfrowej. Mnie, jako redaktora prowadzącego stałki, ale też miłośnika fotografii, te wzrosty bardzo cieszą.

źródło: nikkei.com

Last modified: 2024-04-29