Nadchodzą co najmniej trzy kolejne obiektywy Canon PowerZoom

Autor:

canon 1

Dzięki przeciekom wiemy coraz więcej o nadchodzących obiektywach Canona z linii PowerZoom.

Firma Canon wprowadziła w listopadzie na rynek RF 24-105mm f/2.8L IS USM Z – profesjonalny obiektyw zmiennoogniskowy do filmowania i fotografowania. Wraz z nim zaprezentowano także adapter zaawansowanego zoomu PZ-E2. Ten ostatni jest wciąż w preorderze, a jego wysyłka wydłuża się.

Fakt ten sprawia, że cała linia PowerZoom jest trochę opóźniona, jednak wciąż docierają do nas przecieki i plotki o kolejnych obiektywach, które czekają na wypuszczenie na rynek.

Trzy-cztery obiektywy Canon PowerZoom

RF 24-105mm f/2.8L IS USM Z
RF 24-105mm f/2.8L IS USM Z to na razie ostatni obiektyw z linii PowerZoom wydany przez Canona

Od kilku miesięcy spekuluje się, że Canon wprowadzi na rynek obiektyw RF 70-200mm f/2.8L IS USM Z. Wszelkie dostępne informacje wskazują, iż nastąpi to prawdopodobnie w ciągu najbliższych 4-6 miesięcy. To pierwszy z obiektywów, którego wejścia na rynek możemy być praktycznie pewni.

Kilka dni temu do sieci trafiło zgłoszenie patentowe Canona, które dotyczyło obiektywu RF-S 15-60mm f/2.8 USM Z. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że to właśnie ta konstrukcja pojawi się na rynku po RF 70-200. Richard z Canon Rumors spekuluje, iż budowa wskazuje na obiektyw z serii L. Kłóciłoby się to z wcześniejszymi działaniami Canona, który nigdy nie umieszczał oznaczenia L na obiektywach EF-S. Być może w przypadku RF-S się to zmieni.

To samo źródło donosi, powołując się na swoich informatorów, że w kolejce znajdują się dwa kolejne obiektywy PowerZoom, z których jeden będzie pełnoklatkowym szerokokątnym obiektywem zmiennoogniskowym L, a drugi prawdopodobnie odświeżeniem, w formie RF-S, znanego i lubianego EF-S 17-55mm f/2.8 USM. Moim zdaniem ten ostatni obiektyw, jeśli ogólnie pojawi się na rynku, to niezbyt szybko, bo blisko mu rozpiętością ogniskowych do RF-S 15-60mm f/2.8 USM Z, którego jesteśmy prawie pewni.

Trzy albo cztery nowe PowerZoomy od Canona to dobra nowina dla wszystkich, którzy fotografię łączą z wideo. Dość zaskakujące jest jednak to, że dwa z nich to ponoć obiektywy RF-S. Dlaczego? Żaden z bezlusterkowców Canona z cropem nie jest aparatem wybitnie skupionym na wideo. Pojawienie się na rynku modelu bardziej skoncentrowanego na filmy z pewnością pomogłoby Canonowi lepiej sprzedać obiektywy PowerZoom RF-S.

Last modified: 2024-04-04