
Leica ma 5 rewelacyjnych pomysłów, które może wprowadzić do swoich aparatów
Leica bada nowe funkcje. To 5 najciekawszych.

Leica to firma, która jako jedna z nielicznych nie tylko kieruje się własnymi priorytetami, ale chce realnie zmienić oblicze rynku fotograficznego. Nie tylko konstrukcja aparatów, jakość i nowoczesne rozwiązanie to potwierdzają. Niedawno dzięki dogłębnej analizie i badaniom opublikowano kierunki, w których podążać będzie firma, aby przynieść klientom nowe możliwości w ich aparatach. Pięć z nich wydaje się wyjątkowo ciekawych.
Do materiałów dotarła redakcja Leica Rumors. Wedle raportu z badań można wyszczególnić kilka obszarów fotografii, które mogłyby odnieść korzyść z fotografii obliczeniowej. Serwis Thephoblographer, nazwał to „ifonizacją” aparatów Leica, ale nie jest to jednak prawidłowe określenie. Firma z Wetzlar od bardzo dawna oferuje ciekawe i nowoczesne rozwiązania, których próżno szukać u konkurencji. Bezprzewodowe ładowarki do aparatów, uchwyty do smartfonów, świetny dotykowy interface, rewelacyjna współpraca jako certyfikowany partner Apple, doskonałe symulacje obiektywów i filtrów i wiele więcej to tylko dowód tego, że to nie firma jak każda inna.
Teraz firma dzieli się kolejnymi pomysłami, które mogą przenieść fotografię na całkiem nowy poziom. Oto 5 najciekawszych.

Ultra szeroki zakres dynamiczny
Leica przekonuje, że funkcja pozwalałaby uzyskań bardzo duży zakres dynamiczny tam, gdzie normalnie jest to niemożliwe. Zdjęcia ciemnych przedmiotów na ciemnym tle, krajobrazy ze zbyt dużym nasłonecznieniem — możliwości jest bardzo dużo. Normalnie zrobilibyśmy aparatem kilka zdjęć z różną ekspozycją, a następnie połączyli w jedno. Niektóre aparaty potrafią to nawet zrobić bezpośrednio w body. Problemem jest jednak to, że w większości przypadków konieczny jest statyw.
Leica mogłaby zaoferować taką funkcję opartą na fotografii obliczeniowej, która pozwalałaby zrobić zdjęcie z „ręki” i cieszyć się efektem multiekspozycji. Dzięki niej oprogramowanie automatycznie optymalizowało, by wszystkie obszary obrazu. Taka funkcja dostępna byłaby zarówno dla RAW jak i JPG oraz każdej rozdzielczości.
Super rozdzielczość
Funkcja rozdzielczości przydawałaby się tam, gdzie chcielibyśmy skupić się na detalu, bez wielkiego obiektywu. Przykładowo podczas fotografowania górskiej scenerii, można by sfotografować bardzo odległy wodospad w wysokiej rozdzielczości, bez koniecznego w normalnych okolicznościach obiektywu z długą ogniskową.
Funkcja ta bazowałaby na interpolacji obrazu aż do 4-krotności rozmiaru matrycy (dla 20 MP tworzyłaby obraz 80 MP) i pozwalała na zapisywanie zarówno RAW jak i JPG.
Live Photo
To faktycznie funkcja, którą znamy głównie z iPhone’a, chociaż kombinowało też z nią kilka innych firm fotograficznych. Leica sugeruje, że można by przechwytywać obraz tuż przed wyzwoleniem migawki i tuż po nim. Dzięki temu powstawałaby sekwencja zdjęć, pozwalające wybrać główne zdjęcie.
Nietrudno wyobrazić sobie zastosowanie. Fotografia sportu, albo chociażby dzieci, które są tak żywiołowe. W przypadku tej funkcji raczej nie będzie można wykorzystać RAW, a rozdzielczość ograniczona będzie do 10 MP.
Tryb nocny
Leica prosi, aby wyobrazić sobie tu sytuację, w której chcemy sfotografować przyjaciela na wystawie. Nie można skorzystać z lampy, a zdjęcia na długim czasie lub z bardzo wysokim ISO będą rozmazane i zaszumione.
Aparat mógłby zrobić zdjęcie, a następnie poddać optymalizacji bazując na technologiach fotografii obliczeniowej. Takie zdjęcia byłyby ograniczone do rozdzielczości 20 MP.
Indywidualny wygląd zdjęć
Leica przekonuje, że często zmiana ustawień aparatu lub wybieranie odpowiedniego filtru kolorystycznego wymaga zbyt wiele czasu. Przez to można utracić ulotną chwilę, którą fotografujemy.
Nowa funkcja indywidualnych zdjęć dobiegłaby pewne ustawienia ekspozycji, balans bieli, a nawet filtry kolorów do aktualnie fotografowanej sceny. Wszystko działoby się automatycznie — przykładowo fotografując ludzi na ulicy, ustawiony zostałby w trakcie profil zdjęć czarno białych. To trochę jak LUT-y i presety, ale można byłoby je edytować wcześniej w aparacie i przypisywać do konkretnych typów fotografii.
Last modified: 11 kwietnia 2025
