staleczka

Fujifilm instax – 27 lat, 46 modeli i 100 milionów sprzedanych sztuk

Autor:

Fujifilm instax to już 100 milionów sprzedanych aparatów i drukarek!

instax wide 400

Tu już druga informacja ze świata Fujifilm instax, która do nas dzisiaj dociera. Rano dowiedzieliśmy się o nowym aparacie instax mini 41. Teraz japońska firma chwali się nie lada osiągnięciem. Poniżej znajdziecie też jako ciekawostkę rewelacyjną roadmapę z najciekawszymi modelami i datami produkcji.

Od bardzo dawna jestem zafascynowany fotografią instant. Właściwie to chyba od dziecka, kiedy to zobaczyłem po raz pierwszy magicznego Polaroida, z którego w czarodziejski sposób wychodziło gotowe zdjęcie. Z bólem serca przypatrywałem się, jak ta firma umiera. Z drugiej jednak strony z wypiekami na twarzy przyglądałem się rozwojowi systemu Fujifilm instax. To niewątpliwie cud fotografii, który zamiast chwilowym trendem okazał się ikoną popkultury. Ostatnie 27 lat nie było proste, ale poskutkowało 100. milionami sprzedanych instaksów!

Fujifilm to już 100 000 instaksów!

Fujifilm poinformowało dzisiaj, że na rynek trafiło 100 milionów aparatów instax oraz drukarek z na ładunki instax. To zaskakująca wiadomość, które robi naprawdę duże wrażenie. Technologia filmów natychmiastowych instax bazuje na tym samym rozwiązaniu co ładunki Polaroid, znacznie ulepszono tu jednak klarowność obrazu oraz balans kolorów i zakres tonalny.

Obrazek 20

Na rynku instax debiutował w 1998 roku za sprawą instax mini 10 na najmniejszy rodzaj ładunku. Rok po tym w sprzedaży pojawił się pierwszy aparat z ładunkami w rozmiarze wide. Co ciekawe format square wprowadzono na rynek dopiero w 2017 roku!

Na grafice znajdziecie wszystkie 46 kanonicznych urządzeń z linii instax. W praktyce było ich nawet więcej — to między innymi: Instax „Cheki” NP-1 (aparat z drukarką, który łączył się z telefonami komórkowymi z 2005 i wydany tylko w Japonii) lub FinePix PR21 (aparat cyfrowy z drukarką z 1999 roku). Fujifilm tworzyło aparaty instax również z innymi firmami i chyba najbardziej udaną współpracą jest model Sofort stworzony razem z Leica. Warto jednak pamiętać, że w pewnym momencie nawet sam Polaroid oferował takie aparaty (Polaroid 300, Polaroid Mio). Na przestrzeni lat ładunki instax wykorzystywało też kilka innych firm jako Lomo, chiński Mint czy NONS z wymiennymi obiektywami.

Jak więc widzicie instax dostępny jest w wielu wariantach. Od małych plastikowych pstryków, przez drukarki i cyfrówki aż po zaawansowane hybrydy wide lub modele firm trzecich z wymiennymi obiektywami. To wiele modeli i urządzeń, rodzajów i wzorów dla filmów i przeszło 100 krajów, w których oferowane są te produkty. Jak podkreśla motto firmy, instax jest „nie tylko po to, by brać, ale po to, by dawać”. To hasło trafia do mnie jak mało które, najwięcej przyjemności instax dawał mi, gdy robiłem zdjęcie i obdarowywałem nimi bliskich.

źródło: Fujifilm

Last modified: 08 kwietnia 2025



staleczka