Canon R1 i R5 Mark II to nie jedyne nowości. Dwie kamery i dwa obiektywy w drodze

Autor:

Canon EOS R1 oraz R5 Mark II to nie jedyne nowości, które szykuje dla nas Canon. Wśród nich są również dwie profesjonalne kamery oraz dwa nowe obiektywy z bagnetem RF.

Canon R5

Canon R1 oraz R5 Mark II to nie jedyne nowości, które już niebawem zostaną zaprezentowane. W najbliższych planach jest też premiera dwóch nowych kamer oraz dwóch obiektywów, z czego jeden będzie reprezentował serię L.

To kolejne dobre informacje. Chyba w tym roku nie czekam na nic bardziej, niż na fotograficzne premiery Canona (chociaż ciekawi mnie też Nikon Z6 III, którego premiera też jest blisko). Z każdym kolejnym dniem mamy coraz więcej informacji o planowanym sprzęcie. Dziś potwierdzają się ostatnie plotki.

Canon R1 oraz R5 Mark II, dwie kamery i dwa obiektywy 

Obrazek

W dwóch pierwszych pozycjach już wspominaliśmy, przy okazji certyfikacji, którą przechodziły oraz cyklu szkoleń, które organizowane są, by wspierać sprzedaż i promocję sprzętu. Tu warto wspomnieć, o przyśpieszonej ze względu na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu premierze sprzętu, która planowana jest jeszcze w tym miesiącu lub maju. Nie spodziewaliśmy się jednak innych premier (a przynajmniej nie tak szybko).

W grudniu zeszłego roku pojawiły się informacje o dwóch tajemniczych kamerach systemowych z bagnetem RF. Miały być to całkiem nowa kamera oznaczona jako C50, która byłaby najtańszym przedstawicielem linii Cinema. Drugą kamerą miała być następca Canon EOS C70, która debiutowała pod koniec 2020 roku. Obie konstrukcje więc są jak najbardziej usprawiedliwione. Kilka tygodni po tych rewelacjach dowiedzieliśmy się jednak, że może nie chodzić o najtańsze i najmniejsze urządzenia EOS C, a o modele C300 i C500 w kolejnych już iteracjach.

Ich premiera może być równie bliska co wspomnianych wcześniej Canon EOS R1 oraz Canon EOS R5 Mark II. Wskazuje na to chiński portal społecznościowy Weibo, na którym ktoś zamieścił dane z urzędów łączności certyfikujących urządzenia. 

To nadal jednak nie wszystkie nowości, które szykuje dla nas japońska firma. W najbliższym czasie, a mowa tu o przyszłym miesiącu bądź maksymalnie dwóch. Pierwszym z obiektywów ma być Canon RF 24 mm f/1.4L USM. To obiektyw, którego bardzo brakowało. Oczywiście w ofercie jest obiektyw RF 24 mm f/1.8 MACRO IS STM nie jest to jednak propozycja skierowana dla profesjonalistów. Drugim obiektywem ma być RF 50 mm f/1.4 IS USM, to odpowiednik legendarnego Canon EF 50 mm f/1.4, który na rynku zaprezentowany został w 1993 roku, a bazował na równie doskonałym Canon nFD 50 mm f/1.4. Taka „pięćdziesiątka” nie będzie reprezentowała serii „L” i ma cechować się też w miarę kompaktową budową oraz znośną ceną.

Źródło: Canon Rumors

Last modified: 2024-05-15