Alpha A9 III oficjalnie. Przełomowa pełna klatka z systemem globalnej migawki
Na rynek trafia właśnie najnowszy korpus Sony Alpha A9 III z systemem globalnej migawki, możliwością rejestrowania zdjęć seryjnych z prędkością do 120 klatek na sekundę oraz 5-osiową stabilizacją matrycy.
Tak, Alpha A9 III to pierwsza konstrukcja z 24,6 MP matrycą CMOS obsługującą globalną migawkę, która oferuje jednoczesny odczyt wszystkich pikseli. Reporterski korpus zapewnia najkrótszy czas otwarcia migawki wynoszący 1/80 000 s i to przy ciągłej synchronizacji lampy błyskowej.
Biorąc pod uwagę powyższe, możemy mówić o całkowitej eliminacji efektu rolling shutter i migotania obrazu występującego w scenach ze sztucznym oświetleniem. Warto również wspomnieć o tym, że światłoczułość aparatu startuje tutaj od wartości 250 (ISO).
Alpha A9 III – najszybszy na rynku pełnoklatkowy aparat reporterski
Przejdźmy po kolei przez najważniejsze aspekty Alpha A9 III. Przede wszystkim mamy tutaj pełnoklatkowy przetwornik stacked CMOS z globalną migawką i własną pamięcią, którego efektywna rozdzielczość to 24,6 MP. Nie bez znaczenia dla pracy z urządzeniem ma obecność najnowszego procesora obrazu BIONZ XR. Wrażenie zrobiło na mnie to, że aparat jest w stanie rejestrować w trybie seryjnym aż 120 zdjęć w pełnej rozdzielczości na sekundę, ale to nie wszystko, co chciałbym pochwalić.
Dla wielu osób istotna może okazać się 5-osiowa stabilizacja matrycy o skuteczności 8EV czy ISO startujące od wartości 250, a kończące się (w trybie rozszerzonym) na 51 200. Jako że mamy do czynienia z aparatem reporterskim, Sony zadbało o system autofocusu, który w tym przypadku oparty jest o 759 punktów pomiaru. Użytkownik może rejestrować 10-bitowy obraz w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę. Do jednostki zagościły rozwiązania, takie jak płaskie profile oraz obsługa 16-bitowych RAW-ów przez HDMI.
Firma Sony wzięła pod uwagę opinie zawodowych fotografów i zadbała o funkcjonalność i niezawodność, które lepiej spełniają ich potrzeby. Zwiększono między innymi ergonomię uchwytu aparatu. Wygodnie leży on w dłoni i zapobiega nadmiernemu obciążeniu nawet podczas używania teleobiektywu i przy długotrwałej pracy.
Samo body jest oczywiście uszczelnione i zapewnia podwójny slot na karty microSD i CF-Express A. Wbudowany akumulator pozwoli na wykonanie około 530 zdjęć, których realizację będzie wspierać dodatkowy przycisk funkcyjny obecny w metalowym korpusie.
Jeśli chcecie zapoznać się z próbkami zdjęć wykonanych rzeczonym korpusem, odwiedźcie dedykowaną temu stronę Sony.
Sony Alpha A9 III będzie można zamawiać już od stycznia przyszłego roku.
sony sony alpha sony alpha a9 iii
Last modified: 04 kwietnia 2024