Zwiastun finalnego sezonu serialu "BoJack Horseman" już w sieci

Zwiastun finalnego sezonu serialu “BoJack Horseman” już w sieci

Opublikowano 16.01.2020 20:27 -


Nie tak dawno zobaczyłam, bodaj na Twitterze, zdjęcie oceny jednego z licealnych wypracowań. Nauczycielka w komentarzu do niskiej oceny implikowała, że nie przystoi młodym ludziom tuż przed egzaminem dojrzałości posiłkować się bajkami. Sugerowała, iż to potwierdzenie ich infantylności i wąskich horyzontów. Taka sugestia jest oczywiście z założenia błędna i pozbawiona logicznych przesłanek, ale jeszcze zabawniejsze wydało mi się wtedy to, że licealistka powoływała się, między innymi, na serial “BoJack Horseman”.

Animacje już od dawna nie poruszają wyłącznie tematów przeznaczonych tylko dla dzieci. Twórcy coraz częściej (pomijam już fakt, że prześmiewcze “Miasteczko South Park” istnieje od lat 90.) sięgają po podobną stylistykę do opowiadania o absolutnie każdej dziedzinie życia. Mamy więc “Nie ma jak w rodzinie”, “Ricka i Morty’ego”, czy wreszcie “BoJacka Horsemana”. Wszystkie do bólu prawdziwe, poruszające ważkie tematy i zdecydowanie nie do zrozumienia przez kilku- lub nawet kilkunastolatka.

Ostatni z wymienionych tytułów, czyli “BoJack Horseman”, to bodaj najbardziej gorzka z przywołanych historii, w wielu punktach styczna z innym znanym serialem — “Californication”. Opowieść o gwieździe popularnego sitcomu, która stacza się wraz z coraz wyraźniej blednącą sławą i zawsze w punkt komentuje nie tylko świat sław i Hollywood, ale generalnie życie w XXI wieku. Tytułowy BoJack ma trudności z wchodzeniem w relacje oraz z godną mistrza autodestrukcji zapamiętałością rujnuje każdą dobrą rzecz, która mu się przydarza (w czym oczywiście pomagają mu liczne uzależnienia). Niemal nigdy nie czuje się dobrze, a jedynie źle lub koszmarnie źle. Chociaż podejmuje kolejne próby naprawy swojego życia, wciąż popełnia te same błędy. Przy tym wszystkim jest jednak nieprzeciętnie inteligentny i — jakkolwiek sam nie byłby skłonny o sobie tego powiedzieć — filozoficzny.

Jeżeli widzieliście wszystkie sezony “BoJacka Horsemana”, sam wiecie, jaki emocjonalny rollercoaster gwarantuje i jak bardzo potrafi dać do myślenia. A teraz… teraz przyszedł czas się z nim pożegnać. Sezon 6. ma być bowiem ostatnim, a w sieci już pojawił się jego zwiastun, co tylko podkreśla, jak szybko zbliża się koniec historii BoJacka.

Smutno mi.

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację