Parafrazując słynną piosenkę, fotografować każdy może. Jeden lepiej, a drugi trochę gorzej. Interpretując te słowa nie mam na myśli jedynie talentu fotograficznego, ale przede wszystkim sprzęt, którym robimy zdjęcia. Po raz kolejny bowiem wybrano najlepsze fotografie wykonane telefonem komórkowym.

Pisząc fotografie mam na myśli prawdziwe dzieła sztuki, a nie zdjęcia kawy, czy selfie w lustrze, od których roi się na Instagramie. Mobile Photography Awards to konkurs, który istnieje od 2011 roku. To największy na świecie konkurs poświęcony wyłącznie fotografii mobilnej. W tym roku zdjęcia wykonane telefonem lub tabletem (i przerobione jedynie w mobilnych aplikacjach) można było zgłaszać w 20 kategoriach. Wśród nich znalazły się między innymi takie, jak: architektura i design, pejzaże, portrety, autoportrety, czy zdjęcia czarno-białe.

Zdjęcie do konkursu mógł zgłosić każdy, ale zgłaszający mieli obowiązek uiszczenia minimum 20 dolarów opłaty (za 3 zdjęcia). Zwycięzca zgarnął nagrodę w wysokości 3 tysięcy dolarów, a organizatorzy przeznaczyli także 500 dolarów na nagrodę za najlepszy fotograficzny esej.

Główną nagrodę otrzymał Jian Wang za serię niezwykłych zdjęć przedstawiających architekturę. Nagrodzone zdjęcia możecie zobaczyć w nagłówku, co o nich sądzicie?
Bardzo podoba mi się także zdjęcie Polaka, Dariusza Myszkowskiego. Sami zobaczcie – „Lost”:

8885_20151207093329_11136

Gdyby takie zdjęcia bywały częściej na moim Instagramie…:
Pełną listę nagrodzonych w poszczególnych kategoriach możecie zobaczyć pod tym linkiem (stąd pochodzą także pokazane u nas fotografie). Zdjęcia te pokazują, że chyba warto zainwestować w dobry smartphone i zacząć szkolić swoje fotograficzne oko…