Zobacz start pierwszej prywatnej misji SpaceX na Księżyc

Zobacz start pierwszej prywatnej misji SpaceX na Księżyc

Opublikowano 25.02.2019 9:16 -


Stało się. Pod koniec ubiegłego tygodnia wystartowała pierwsza, prywatna misja na Księżyc. Wszystko odbyło się sprawnie, bez większych problemów. Misja SpaceX rozpoczęła się na przylądku Canaveral na Florydzie. Teraz pozostaje czekać na pomyślne lądowanie na Księżycu.

Stworzona przez SpaceX, rakieta SpaceX Falcon 9 ruszyła w czwartek w godzinach porannych czasu amerykańskiego. Rakieta zabrała ze sobą lądownik, ale nie tylko. Głównym ładunkiem jest Nusantara Satu, czyli indyjski satelita komunikacyjny.

Satelita ma zapewnić łączność z obszarami wiejskimi w Indiach. Do miejsc tych, trudno jest dotrzeć zwykłymi środkami. Wypuszczony on został około 44 minuty po starcie rakiety. Wszystko było transmitowane na żywo, a film, gdzie widać start i odłączenie Nusantara Satu możecie zobaczyć poniżej.

Następnie rakieta będzie kontynuować podróż aż do Księżyca, przyziemienie planowane jest na kwiecień. Jeśli misja zakończy się sukcesem, to będzie to pierwsza prywatna misja, która wylądowała na Księżycu. Wcześniej tylko Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy tego doświadczyli. Inne państwa zbliżały się do naturalnego satelity ziemskiego albo orbitowały dookoła.

Elon Musk pokazuje pierwszy, testowy statek kosmiczny od SpaceX

Co ciekawe, misja Bareshhet (tak nazywa się lądownik) będzie najtańszą misją lądowania na Księżycu. Budżet wynosi około 100 milionów dolarów. Wszystko za prywatne pieniądze: od zaprojektowania po wybudowanie rakiety. Oczywiście wszystko z zastrzeżeniem, że misja się powiedzie i lądownik w kwietniu osiądzie na Księżycu.

Wieści z Rozładowani.pl