Zobacz lewitującą rakietę od SpaceX! Niesamowity efekt

Zobacz lewitującą rakietę od SpaceX! Niesamowity efekt

Opublikowano 28.08.2019 12:16 -


SpaceX przeprowadziło wczoraj udaną próbę swojej nowej rakiety Starhopper. Była to druga próba, bo dzień wcześniej w ostatniej sekundzie (dosłownie!) start został wstrzymany. Teraz wszystko się udało i lewitująca rakieta pokazała swoje możliwości.

O Starhopper słyszeliśmy już od kilku miesięcy. Elon Musk zapowiadał testy i wreszcie do nich doszło. Efekty są – jak na branżę SpaceX przystało – kosmiczne. Rakieta unosiła się 150 metrów nad ziemią przez kilka sekund.

Testy mają za zadanie sprawdzenie nowych silników Raptor. W połączeniu z rakietą Starhopper tworzą prototyp nowej rakiety wielokrotnego użytku od SpaceX. Dzięki temu uda się startować i lądować rakietą na wielu powierzchniach – od Księżyca po wymarzonego przez Elona Muska Marsa.

Przedwczoraj testy zostały przerwane w ostatniej sekundzie przed startem. Okazało się, że pojawiły się jakieś problemy z okablowaniem silnika. Tak przynajmniej twierdzi Elon Musk, CEO SpaceX:

Testy odbyły się w Boca Chica w Teksasie. Eksperci byli sceptycznie nastawieni do koncepcji statku od SpaceX. Skuteczny start, lewitowanie i lądowanie powinno ich jednak przekonać, że firma zna się na rzeczy. Jest to bez wątpienia duży skok naprzód w szansach na podróże kosmiczne. Do tej pory rakiety były wystrzeliwane i skazane na stracenie, teraz statek może polecieć w kosmos, wylądować i wrócić na Ziemię.

ELon Musk nie ukrywał zadowolenia z udanego testu.

Szef SpaceX i Tesli nie pierwszy raz narzeka na problemy z urzędnikami. Nie inaczej było i tym razem. Testy zostały poprzedzone wieloma tygodniami dyskusji na temat bezpieczeństwa. Władze hrabstwa ostrzegali, że test stanowi „potencjalne ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa”. Ewentualna awaria podczas lotu mogłaby wytworzyć takie ciśnienie, że rozbiłaby szyby w okolicznych budynkach. Urzędnicy apelowali do mieszkańców, aby wyszli z budynków podczas testu, a także zabrali ze sobą zwierzęta.

Elon Musk ma nadzieję, że pozytywny wynik testu uciszy na jakiś czas biurokratów. Pierwsze misje statku kosmicznego od SpaceX mają odbyć się już w 2021 roku.

Wieści z Rozładowani.pl