Wczoraj pisaliśmy o tym, że zarówno NASA, jak i SpaceX wyraziły gotowość na start misji, a także zapewnienie, że wszystkie systemy przeszły pomyślnie testy. Start misji już dzisiaj wieczorem polskiego czasu o godzinie 22:33.

Start załogowej misji SpaceX i NASA – na żywo

Transmisję można śledzić na kanałach YouTube: SpaceX, a także NASA.

Na pokładzie Crew Dragon zamelduje się dwóch astronautów NASA: Doug Hurley i Bob Behnken. Zostaną przetransportowani do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). O wszystkim poinformowała Kathy Leuders, szefowa programu Commercial Crew z ramienia NASA. Przeprowadzono kontrolę lotu, a także próby silnikowe Falcona 9. Wszystko odbyło się bez najmniejszych problemów.

Na przeszkodzie może stanąć tylko pogoda. Według wszelkich prognoz jest 40% szans na sprzyjającą pogodę i start rakiety według planów w środę, 27 maja o godzinie 16:33 (22:33 czasu polskiego). Podczas wczorajszej konferencji zaznaczono jednak, że te szanse stale rosną z każdą godziną.

Wieloletnie przygotowania to także wieloletnie doświadczenie. Z tego powodu NASA i SpaceX mają kilka „terminów awaryjnych” na wypadek niepogody. Misja załogowa musi być dopięta na ostatni guzik, nie ma tutaj marginesu błędu. Kolejne „okienka pogodowe” to 30 maja, a także 31 maja.

Sam lot i obecność na orbicie astronautów w Crew Dragon wyniesie łącznie około 19 godzin. Następnie ekipa zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Co istotne – ostatni odcinek lotu odbędzie się na sterowaniu ręcznym.

Behnken i Hurley spędzą w ISS kilkanaście tygodni, choć termin ten na razie jest elastyczny – wszystko zależy od postępów misji.

Kolejne misje (jeśli wszystko teraz będzie okej) załogowe powinny wystartować jeszcze w tym roku.


Posłuchaj nas!