Zobacz genialne wideo 4K z kometą Neowise w roli głównej

Opublikowano 14.07.2020 15:46 -


O komecie Neowise słyszymy w zasadzie od niedawna. Jej oficjalna nazwa to C/2020 F3 i została odkryta 27 marca 2020 roku. Na początku lipca jednak stała się widoczne głowym okiem z Ziemi, a teraz oddala się i nie wróci do nas przez... 6800 lat.

Podczas, gdy my mogliśmy obserwować ją z poziomu ziemi, jeszcze lepszy widok mieli przebywający w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci. Dokładnie 5 lipca członkowie ISS wyjrzeli przez okna i wykonali serię zdjęć poklatkowych w wysokiej rozdzielczości.

Kometa Neowise nad Ziemią

Jednym z fotografujących był Bob Behnken, ten który nie tak dawno poleciał na ISS w pierwszej komercyjnej załogowej misji SpaceX na pokładzie Dragona.

Po wykonaniu zdjęć zostały one udostępnione za pośrednictwem NASA. Szybko dobrał się do nich znany brytyjski grafik Seán Doran, który przygotował niesamowity film w jakości 4K, ukazujący przelot komety Neowise na ziemskiej orbicie.

Weź zimny napój, wyłącz światła, rozbierz się, ułóż wygodnie i odpal to na dużym telewizorze. "Konsumuj" podczas picia.

-takimi słowami Seán Doran zachęca do obejrzenia filmu. Nic dodać, nic ująć.

Nagranie trwa 7 minut i muszę przyznać, że nawet na mnie robi wrażenie, a śledzę kosmiczne nagrania na bieżąco. Kometa Neowise przeleciała nad Ziemią na wysokości około 400 km z prędkością sięgającą 28000 km na godzinę.

Teraz Neowise opuści Układ Słoneczny, jednak powinna być widoczna jeszcze przez kilka dni z powierzchni naszej planety. Jest to doskonała szansa na zobaczenie niesamowitego zjawiska, które nie będzie możliwe do obserwacji przez tysiące lat.

Wieści z Rozładowani.pl