Znamy najszybsze strony w polskim internecie!

Znamy najszybsze strony w polskim internecie!

Opublikowano 3.08.2016 20:16 Aktualizacja: 3.08.2016 20:39 - 1


Mówią, że nie ma nic pewniejszego niż podatki. Odnosząc to do mojego podwórka, z kolei twierdzą, że w projektach jedynym pewnikiem wśród wszystkich niepewności jest zmiana. Idąc jeszcze dalej tym tropem, to w branży hostingowej także mamy jeden pewnik: to że Hostersi przygotują,  raport o najszybszych stronach polskiego internetu. Nie zawiedli i tym razem.

Oczywiście zwycięzca pozostaje niezmienny od ostatnich rankingów i jest nim Wikipedia, która osiągnęła w przeprowadzonych badaniach niesamowite 0,7s. Niewiele, bo raptem 0,3 później wczyta nam się Google.pl i to dla mnie jest w zasadzie zaskakujące. Patrząc chociażby na ilość treści serwowanej przez internetową encyklopedię a samo Google, które uchodzi za największą marką technologiczną na świecie. Mogliby się bardziej postarać, chociażby ze względów prestiżowych. W każdym razie te dwie marki od początku prowadzenia badania, czyli przez ostatnie 7 lat zadomowiły się na dwóch najwyższych częściach pudła.

h1

Narzędziem, za pomocą którego mierzono szybkość ładowania stron internetowych był program Firebug, działający przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej Firefox. Podawane w badaniu wyniki oznaczają całkowity czas ładowania wszystkich elementów strony, które analizuje Firebug. Podstawowy content danej witryny zwykle wyświetla się już po kilku sekundach, natomiast mnogość zewnętrznych skryptów Javascript, obiektowych modeli dokumentu, wtyczek, słaba kompresja elementów strony oraz obiekty Flash powodują, że całkowity czas ładowania witryny jest znacznie dłuższy

Na trzecim miejscu niespodzianka, gdyż po chwilowej obecności onet.pl, wygląda na to że facebook.pl wziął sobie do serca zeszłoroczną porażkę i to właśnie on zamyka stawkę trzech najszybszych serwisów w polskim internecie. Powodów za to do radości nie mają serwisy takie jak gazeta.pl, która postanowiła zbojkotować cały ranking i wczytywać się przez średnio 14,4s. To jednak nie koniec antytalentów, jeśli o prędkość wczytywania chodzi. WP.pl jest królem odwróconego rankingu z 26 sekundami, brrrrr!

h2

Podobnie, jak w poprzednich edycjach badania, podstawą wyboru grupy badawczej był ranking TOP20 wydawców stron www z największą liczbą użytkowników ogółem – opracowany na podstawie badania PBI/Gemius za maj 2016 (najbardziej aktualny w momencie badania). Pomiary przeprowadzane były przez 7 kolejnych dni, od 10.06.2016 do 16.06.2016. Szybkość ładowania poszczególnych serwisów mierzona była o stałych godzinach: 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 16:00, 18:00, 20:00, 22:00. Pomiary dokonywane były z dwóch lokalizacji: Rybnika (Hostersi Data Center) i Warszawy. Aby zapewnić maksymalną wiarygodność otrzymanych wyników, dla każdego pomiaru przypadały 3 próby, których średnia arytmetyczna dała ostateczny wynik dla danego pomiaru

DailyWeb wprawdzie nie wzięto pod uwagę, ale nasze 2.92 sekundy pozwoliło by nam zmieścić się w pierwszej dziesiątce. Niestety mamy zamiłowanie do WordPressa i przeróżnych skryptów, a jeśli do tego dorzucimy wielkie i ciężkie zdjęcia, to w sekundę się raczej nie wczytamy. Ot taki nasz los, kiedy trzeba szukać kompromisów. Zwycięzcom tego testu gratulujemy, przegranych wzywamy do działania.

Pełną infografikę od Hostersów znajdziecie tutaj.

Wieści z Rozładowani.pl