Znamy datę premiery macOS Catalina - co nowego w systemie?

Znamy datę premiery macOS Catalina – co nowego w systemie?

Opublikowano 30.09.2019 11:14 -


Apple we wrześniu wypuściło wiele premier. Oczywiście w grupie sprzętowej doczekaliśmy się nowego iPhone’a, iPada czy też Apple Watcha 5. Wiele jednak wydarzyło się także w grupie software. Pojawił się długo oczekiwany iOS 13, a także iPad OS, czyli dedykowany system na iPady. Nie doczekaliśmy się jednak aktualizacji systemu macOS, jednak firma nie zapomniała o tej grupie, lada dzień powinna pojawić się nowa wersja: macOS Catalina.

Wrzesień właśnie się kończy, a był on dość owocny i niespodziewany, można powiedzieć, że kolejne aktualizacje wyrastały jak przysłowiowe grzyby po deszczu. iOS 13 zadebiutował 19 września, a w ciągu następnych 10 dni pojawiły się już dwie aktualizacje. To dość niespotykane w przypadku Apple.

Firma jednak mogła być na to przygotowana, dlatego też aktualizację macOS zaplanowano wstępnie „na jesień 2019”. Nie podawano konkretnej daty, tak jakby chciano w pierwszej kolejności „uspokoić” sytuację z aktualizacjami na tablety i smartfony. Teraz jednak nadszedł czas i na Maki. macOS Catalina pojawi się 4 października. Tak przynajmniej sugeruje duńska strona Apple Arcade, która mówi, że usługa będzie dostępna w App Store właśnie w najbliższy piątek. Informacja po paru godzinach zniknęła jednak ze strony.

Warto zaznaczyć, że jest to nieoficjalna data, ale wiele na to wskazuje, że właśnie w ten dzień pojawi się update. Bez OS w wersji Catalina usługa Apple Arcade nie będzie po prostu działać. Jedyna wątpliwość, jaka pojawia się w tym przypadku to dzień tygodnia. Zazwyczaj aktualizacje zarówno macOS, jak i OS X odbywały się w poniedziałki lub wtorki. Przeglądając historyczne wersje macOS, ostatnią „piątkową” premierą była OS X Snow Leopard, wydana… 10 lat temu.

Jest jeszcze oczywiście jedna opcja. Apple może udostępnić aktualizację systemu na początku tygodnia, dzisiaj lub jutro, a Apple Arcade zostanie uruchomione w piątek. Usługa jest już dostępna na iOS, iPad OS, watchOS i tvOS. Niemniej jednak postanowiłem przyjrzeć się temu, co nowa wersja systemu oferuje, bo warto być na to przygotowanym.

macOS Catalina:

  • Nowa aplikacja Apple Music zastępuje iTunes
  • Apple TV i usługa Apple TV+
  • Apple Arcade
  • Możliwość odpalenia aplikacji z iPada na Macu
  • Nowa organizacja w aplikacji Zdjęcia
  • Możliwość powiększenia przestrzeni roboczej o ekran iPada
  • Czas przed ekranem, funkcja znana z iOS

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację