Zmiany w algorytmie wyszukiwania Google - nadchodzi BERT

Zmiany w algorytmie wyszukiwania Google - nadchodzi BERT

Opublikowano 26.10.2019 19:26 -


Google dość często wprowadza zmiany w swoim algorytmie wyszukiwania, co utrudnia pracę firmom pozycjonującym. Uaktualnienia pomagają jednak zweryfikować, które strony są na bieżąco monitorowane, a które są pozostawione do samodzielnego istnienia. Tym razem modyfikacja została ukierunkowana na użytkownika, by ułatwić mu proces szukania konkretnych informacji.

Według statystyk nowa funkcja ma poprawić aż 10% wyszukiwań i sprawić, że staną się one bardziej dopasowane do oczekiwań. Co więc planuje zmienić Google? Zespół udoskonalający wyszukiwarkę uważa, że nieco modyfikując podstawowy algorytm wyszukiwania, jest w stanie zmienić ranking 1 na 10 wyszukiwanych pozycji. Biorąc pod uwagę liczbę zapytań, jaka powstaje każdego dnia, jest to naprawdę sporo. Zwłaszcza że do tej pory zdarzały się takie sytuacje, iż sformułowanie nie wydawało się wystarczająco zrozumiałe. Nadszedł więc odpowiedni czas, by wprowadzić zmiany w algorytmie wyszukiwania.

Modele BERT oparte na zrozumieniu języka

Wiceprezes Google ds. wyszukiwania powiedział, że „u podstaw wyszukiwarki leży rozumienie języka”. Wyszukiwarka musi być więc tak zaprojektowana, by rozumieć cel każdego zapytania, jakie tworzą użytkownicy. Najnowsze osiągnięcia zespołu badawczego wreszcie pozwalają na postawienie kroku naprzód i wprowadzenie technik NLP, opracowywanych przez ostatnie miesiące.

BERT, czyli Bidirectional Encoder Representations from Transformers, to technologia, która ma pozwolić każdemu użytkownikowi na szkolenie własnego systemu wyszukiwania. Google ma znacznie lepiej rozumieć słowa, jakie wpisywane są do paska i dzięki temu zwracać bardziej dopasowane wyniki. Udoskonalony algorytm każde słowo, znajdujące się w zdaniu, traktuje jako całość i nie dokonuje analizy osobno. A oto przykład:

zmiany w algorytmie wyszukiwania

Co zmiany w algorytmie wyszukiwania dadzą użytkownikom?

Przede wszystkim otrzymają oni dokładnie taką odpowiedź, jakiej oczekują. Jeśli system BERT weźmie pod uwagę każde słowo, przynajmniej jedno na dziesięć zapytań będzie traktowane zupełnie inaczej. Jest to ogromny postęp, bowiem zapewne nie jeden raz zdarzyło Wam się otrzymać wyniki, znacznie odstające od zadanego pytania. Już niebawem doczekacie się nowego działania algorytmu, który odpowie Wam zgodnie z Waszą potrzebą.

Zmiany w algorytmie, póki co, mają pojawić się w angielskiej wersji wyszukiwarki. Z czasem zostanie on udostępniony także innym wersjom językowym, kiedy tylko zostanie wystarczająco dopracowany. W końcu każdy z nas marzy o wynikach wyszukiwania, w pełni odpowiadających naszym zapytaniom.

Źródło: Blog Google

Wieści z Rozładowani.pl