27.10.2023 19:30

Zmiana czasu na zimowy. Co zrobić, żeby nasz zegar biologiczny nie zwariował?

Czeka nas kolejna zmiana czasu na zimowy. Już w ten weekend – w nocy z 28 na 29 października zegarki automatycznie przestawią się i pośpimy godzinę dłużej. Same plusy? Otóż – niekoniecznie.

Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy wydaje się korzystniejszą opcją, bo sobotnia impreza może trwać godzinę dłużej. Jeśli weekend wykorzystujemy raczej w celach wyspania się przed ciężkim tygodniem, to również można się cieszyć, gdyż mamy dodatkowe 60 minut na regenerację. Tak myśli nasza głowa. Organizm za to – ma zupełnie inne zdanie na ten temat. Sztuczna zmiana czasu ma szereg negatywnych konsekwencji. Nawet gdy nie jesteśmy tego świadomi – nasz zegar biologiczny bardzo na tym cierpi.

Zarówno zmiana – na czas zimowy, jak i – na letni – doprowadza do rozregulowania naszego zegara biologicznego, obniżenia samopoczucia i kłopotów ze snem. Nie dotyczy to tylko Polski, ale również reszty świata i pomimo krążących co roku informacji o odejściu od przestawiania zegarków – w dalszym ciągu – 2 razy do roku tego doświadczamy. Ponad 79 procent Polaków w 2019 roku opowiedziało się za ujednoliceniem, ale niestety – zmian jak nie było, tak nie ma. Jak sobie z tym radzić, abyśmy nie denerwowali naszego zegara biologicznego?

Zmiana czasu na zimowy pomimo dodatkowej godziny snu może mieć bardzo zły wpływ na nasz organizm

Zmiana czasu na zimowy
Zmiana czasu na zimowy. Jak sobie z tym radzić, aby zegar biologiczny nie zwariował?

Zmiana czasu na zimowy ma wiele skutków ubocznych. Przede wszystkim – zaburzony zostaje rytm dobowy i szybciej robi się ciemno. Cierpi na tym nie tylko nasz organizm, ale również komfort psychiczny, tym bardziej że oba „elementy” są ze sobą ściśle powiązane. Rozbicie fizyczne ma wpływ na nasz nastrój w ciągu dnia. Taka zmiana – pozornie wydaje się czymś mało niebezpiecznym, ale de facto może – groźnie się na nas odbić. Psychiatra lek. med. Magda Kaczor z Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem powiedziała parę słów na ten temat:

W związku z odstępstwem od naszego zwykłego rytmu okołodobowego trudniej nam zasnąć o swojej stałej porze, możemy czuć się później nieco rozbici, ospali, mieć problem z koncentracją uwagi, wykonywać nawet proste czynności z pewnego rodzaju spowolnieniem. Kolejnej nocy możemy starać się położyć zgodnie z zegarkiem, ale nasz wewnętrzny biologiczny zegar nie będzie się z nim zgrywał. Możemy doświadczyć trudności z zaśnięciem, problemów z przedwczesną sennością lub wybudzać się w nocy. O ile w obecnym niedosypiającym świecie dodatkowa godzina o poranku, którą „zyskujemy” jesienią po zmianie czasu pozwala nam redukować deficyty snu i obudzić się już po wschodzie słońca, spowoduje wyłącznie wspomniane dolegliwości, o tyle „ubytek” godziny na wiosnę jest związany ze zwiększoną liczbą zawałów, udarów, wypadków komunikacyjnych i zwiększoną śmiertelnością ogólną danego dnia.

Zmiana czasu na zimowy może łatwiej przebiec dzięki nowym nawykom i słońcu

Zmiana czasu na zimowy

Nasz zegar biologiczny po prostu szaleje, ale czy nie jesteśmy w stanie udzielić mu wsparcia? Oczywiście, że tak! Pomoże nam w tym pewna wiedza, polegająca na wprowadzaniu konkretnych nawyków oraz nowe technologie.

Po pierwsze – jeśli prowadzimy stały tryb życia i chodzimy spać o konkretnych porach, warto przyzwyczaić organizm do mniej radykalnej zmiany. Nowa rutyna, wprowadzana systematycznie parę dni przed zmianą czasu to dobre rozwiązanie. Na kilka dni przed przestawianiem zegarków, zaplanujemy sobie zasypianie z opóźnieniem. Nieznacznie zacznijmy od przesunięcia o 15 minut. Stopniowo można zwiększać ten czas do 30 i 45 minut. Doceńmy również słońce. Ważne jest wystawianie się na poranne światło, szczególnie gdy „doba słoneczna” w tym okresie jest coraz krótsza. Warto skorzystać ze słonecznych poranków – bo gdy będziemy wychodzić z pracy, będzie ciemno. Już 15 minut ekspozycji na poranne słońce może pomóc w utrzymaniu rytmu dobowego.

Smartwatch przy zmianie czasu to łatwe, technologiczne ułatwienie, które pomoże naszemu zegarowi biologicznemu

Zmiana czasu na zimowy
fot. HUAWEI

Po drugie – technologia może nam skutecznie pomóc, aby organizm szybciej się przystosował do zmiany czasu. Wykorzystajmy smartwatche z zaawansowanymi funkcjami. Za przykład podam HUAWEI Watch GT 4. Wykrywa on najczęstsze zaburzenia snu, w tym m.in.: bezdech senny, częstotliwość spadku poziomu tlenu we krwi czy zmiany tętna. W okresie regulowania organizmu do nowego czasu smartwatch pomoże w stopniowym przestawieniu się na późniejsze zasypianie – wystarczy ustawić porę kładzenia się spać, a urządzenie przypomni o tym, odgrywając relaksacyjną muzykę.

HUAWEI WATCH GT 4 zadebiutował — jest piękny i dobrze wyceniony! Chodziłem w damskiej wersji i nikt nie zauważył

HUAWEI WATCH GT 4 zadebiutował — jest piękny i dobrze wyceniony! Chodziłem w damskiej wersji i nikt nie zauważył

Dziś premierę ma HUAWEI WATCH GT 4, który jest bestselerem firmy. Zadebiutował w 7 wariantach i rozmiarach, co pozwala dopasować się do każdego nadgarstka, niezależnie od płci. W tym materiale…

Wyniki swojego snu można sprawdzić w aplikacji HUAWEI Zdrowie. Program wskazuje nieprawidłowości oraz dostarcza konkretne zalecenia dotyczące poprawy jakości snu, np. przypominając o kojącej kąpieli czy potrzebie ćwiczeń w ciągu dnia, co diametralnie pomoże w poradzeniu sobie ze zmianą czasu.