Pies-robot to technologiczna nowinka, która jest na wyciągnięcie ręki… i 75 tysięcy dolarów. Rzecz jasna, nie każdy z nas może sobie pozwolić na taki wydatek. Jeśli jesteście gadżeciarzami, mam dobrą wiadomość. Nieco tańszą alternatywę – Petoi Bittle!

Zakochaj się w Petoi!

Petoi Bittle to czworonóg, którego od Boston Dynamic różni posiadanie głowy, rozmiar i cena. Zaprojektowany w formie puzzli 3D z bardzo małą ilością śrub, może ożyć w naszym domu już po około godzinie składania. Na stronie producenta czytamy, że Bittle powstał w celu projektowania zwierząt domowych na przyszłość i jest  przyjazny, edukacyjny, programowalny, angażujący i przede wszystkim uroczy. Trudno się nie zgodzić. Robo-piesek mieści się w dłoni, a argument, który przemawia w zakochaniu się w nim, to cena. Wystarczy zaledwie 225 dolarów w ramach kampanii na Kickstarterze i robot, wraz z zestawem do samodzielnego złożenia, jest Twój.

Pies do zabawy i nauki

Petoi Bittle został stworzony do edukacji w zakresie STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics. Bittle może być programowany za pomocą m.in. Arduino IDE, Pythona oraz Codecraft Visual Programming IDE (graficzne środowisko kodowania od firmy TinkerGen, dzięki której w prosty i przyjazny sposób można tworzyć interesujące projekty).

Możliwość programowania pozwala na nauczenie pupila nowych sztuczek. Jeśli w planach pojawią się bardziej złożone programy, z pomocą przychodzi Raspberry Pi, montowane na grzbiecie. Dzięki takiemu udoskonaleniu, każda, nawet trudniejsza komenda będzie realizowana o wiele szybciej.

Mądry Petoi Bittle składa się z plastikowych części i osprzętu, serwomotorów, płytki kompatybilnej z NyBoard V1 Arduino, odbiornika IR, buzzera oraz diody. Wiele wymiennych modułów, które oferuje producent, otwiera przed właścicielami plastikowego psiaka całkiem sporo możliwości. Wymienne elementy zawierają różnego rodzaju sensory, a dzięki komunikacji przez Bluetooth i WiFi, możliwe jest połączenie z robotem i przesyłanie nowych programów, bez konieczności podpinania przewodów.

Dzięki wyposażeniu w odpowiednie programy i rozszerzające moduły Bittle potrafi naprawdę imponujące rzeczy! Zupełnie jak jego żywy protoplasta, – robo-pies potrafi śledzić ruchem głowy poruszający się przedmiot, czy wodzić nosem za piłką do aportowania. Wytrzymałe części są w stanie także ochronić Bittle przed upadkiem z wysokości, większej niż jego wzrost. Po takim właśnie incydencie mały bohater odważnie powstaje na cztery (plastikowe) łapy i kontynuuje wykonywane zadanie.

Petoi Bittle to bez wątpienia ukłon w stronę nowoczesnej technologii w domu przeciętnego obywatela. Piesek jest doskonałym materiałem do nauki i poszerzania wiedzy, a nie od dziś wiadomo, że to najlepsza forma przekonania do siebie klienta – co właśnie pokazało Petoi.