Oprócz smartfonów naukowcy z Australii przegadali także powierzchnie metalowe, a także banknoty. Zaskakujące były wyniki tych badań, bo okazuje się, że w porównaniu do wirusa grypy, koronawirus może przetrwać na tego typu materiałach nawet dwa razy dłużej. Wirus grypy zakaża tylko przez 17 dni.

Zobacz także: Tapety na telefon. Gdzie szukać? Oto lista!

Badanie zostało przeprowadzone w specyficznych warunkach, gdzie utrzymywano stałą temperaturę, a także odpowiedni oświetlenie. Nie zmienia to jednak faktu, że wirus jest mocno żywotny, szczególnie na powierzchniach codziennego użytku, takich jak właśnie ekrany smartfonów. Jest to kolejny argument za częstą dezynfekcją nie tylko rąk, ale i urządzeń mobilnych. Nie od dzisiaj wiadomo, że jest to siedlisko nie tylko wirusów, ale także groźnych bakterii.

Google zabroni reklamowania teorii spiskowych na temat koronawirusa

Pamiętać należy, że zgodnie z opiniami naukowców wirus ten najczęściej przenosi się drogą kropelkową, rzadziej przez powierzchnie. Warto jednak dbać o czystość i chronić siebie i bliskich. Koronawirus jest stale badany, zapewne dowiemy się o nim jeszcze sporo, zanim zostanie wynaleziona szczepionka na wirusa, który sparaliżował cały świat.

Dopóki nie ma leków, ani szczepionki pozostaje nam dbać o siebie samych, stosując proste zasady: Dystans, Dezynfekcja, Maseczki.

źródło: Engadget


Posłuchaj nas!