Zła wiadomość - koronawirus może przetrwać na smartfonie nawet 4 tygodnie

Opublikowano 12.10.2020 13:40 -


Bez wątpienia koronawirus jest ciągle jednym z najmniej rozpoznanych wrogów, z jakim naukowcy mają do czynienia. Jak się okazuje, wbrew wcześniejszym wyliczeniom, wirus może przetrwać na powierzchniach takich jak ekran smartfona nawet 28 dni. To o wiele więcej, niż wcześniej mogłoby się wydawać.

Oprócz smartfonów naukowcy z Australii przegadali także powierzchnie metalowe, a także banknoty. Zaskakujące były wyniki tych badań, bo okazuje się, że w porównaniu do wirusa grypy, koronawirus może przetrwać na tego typu materiałach nawet dwa razy dłużej. Wirus grypy zakaża tylko przez 17 dni.

Badanie zostało przeprowadzone w specyficznych warunkach, gdzie utrzymywano stałą temperaturę, a także odpowiedni oświetlenie. Nie zmienia to jednak faktu, że wirus jest mocno żywotny, szczególnie na powierzchniach codziennego użytku, takich jak właśnie ekrany smartfonów. Jest to kolejny argument za częstą dezynfekcją nie tylko rąk, ale i urządzeń mobilnych. Nie od dzisiaj wiadomo, że jest to siedlisko nie tylko wirusów, ale także groźnych bakterii.

Google zabroni reklamowania teorii spiskowych na temat koronawirusa

Pamiętać należy, że zgodnie z opiniami naukowców wirus ten najczęściej przenosi się drogą kropelkową, rzadziej przez powierzchnie. Warto jednak dbać o czystość i chronić siebie i bliskich. Koronawirus jest stale badany, zapewne dowiemy się o nim jeszcze sporo, zanim zostanie wynaleziona szczepionka na wirusa, który sparaliżował cały świat.

Dopóki nie ma leków, ani szczepionki pozostaje nam dbać o siebie samych, stosując proste zasady: Dystans, Dezynfekcja, Maseczki.

źródło: Engadget

Wieści z Rozładowani.pl