Świat tonie w odpadach. Obliczono, że gospodarstwa domowe na całym świecie wytwarzają 60 ton odpadów na sekundę, czyli 2 miliardy ton rocznie. To zatrważający wynik! Wszechobecny konsumpcjonizm nieustannie popycha nas do kupowania nowych rzeczy, a stare wciąż dobre, ale już niepotrzebne, lądują na śmietniku. Kupujemy o dużo za dużo. Filozofia „zero waste” zachęca nas do dokonywania przemyślanych zakupów, rozdąsanego gospodarowania posiadanymi zasobami i nadawania przedmiotom drugiego życia. Jak ograniczyć ilość produkowanych odpadów? Jak planować zakupy, by wciąż cieszyły, ale odbywały się w poczuciu szacunku dla środowiska?

Zero waste – o co chodzi?

Zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero odpadów. To filozofia „codzienności” , która zakłada zredukowanie do minimum liczby odpadów produkowanych przez gospodarstwo domowe. Ideologia zero waste zrodziła się jako odpowiedź nad nadmierną liczbę odpadów produkowanych zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przemysł.

Statystyczny Polak wytwarza średnio rocznie 315 kg odpadów komunalnych. Fatalny wynik? Nie najgorszy. Pod tym względem plasujemy się na 14. miejscu w Unii Europejskiej. W statystykach przoduje, co może wydać się zaskakujące, Finlandia, Estonia oraz Luksemburg. Nie jest to jednak problem narodowy, a globalny.

R E K L A M A

zero waste allegro lokalnie smieci

Świat tonie w śmieciach. W interesie każdego z nas jest zminimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów. Uważasz, że to niemożliwie? Jest to trudne do zrealizowania – tym bardziej, że producenci zdają się całkowicie ignorować ekologię, tworząc wielowarstwowe opakowania. Każdy z nas jednak może nieco ograniczyć liczbę śmieci i pozwolić odetchnąć naszej planecie. Oto kilka prostych kroków, które pozwolą Ci zaprzyjaźnić się z filozofią „zero waste”.

Rethink – nim kupisz, przemyśl

Ile razy zdarzyło Ci się zrobić zakupy pod wpływem emocji? Kupić przedmiot, który tak naprawdę okazał się niepotrzebny bądź użyty został zaledwie kilka razy? Chyba każdy ma takie zakupowe grzeszki na sumieniu. Reguła „rethink” mówi, że należy przemyśleć każdy zakup i poddać weryfikacji swoje zwyczaje zakupowe. Spróbuj. Efekt może być tylko jeden, dzięki przemyślanym zakupom zaoszczędzisz – nie wyrzucisz pieniędzy w błoto, ale przede wszystkim zrobisz krok w kierunku zminimalizowania ilości wytwarzanych przez Twoje gospodarstwo domowe śmieci.

zero waste allegro lokalnie 2

Reduce – zminimalizuj ilość kupowanych i posiadanych rzeczy

Jeśli wprowadzisz w życie pierwszą zasadę „zero waste” czyli „rethink”, „reduce” przyjdzie samo. Z biegiem czasu z łatwością będziesz mógł wskazać i wyeliminować rzeczy, których zupełnie nie potrzebujecie. Zalegające na półkach ledwo napoczęte kosmetyki, założone dwa razy buty, nigdy nieużyta latarka, nieprzeczytana książka – to wszystko pójdzie w niepamięć. Ogromne cotygodniowe zakupy, których co najmniej jedna trzecia ląduje w śmieciach? Już nie będzie bolało Cię serce ani portfel. Wprowadzenie „reduce” w życie wymaga jednak odrobiny czasu, cierpliwości i praktyki.

Reuse – puszczaj w drugi obieg i kupuj używane

Doskonałym sposobem na proekologiczne zakupy jest odkupienie potrzebnych nam przedmiotów z drugiej ręki. Nie biegniemy do sklepu po nową rzecz, lecz nabywamy ją od kogoś, kto już z niej nie korzysta i pewnie prędzej czy później zasiliłaby miejskie wysypisko. Gdzie szukać takich perełek? Na portalach aukcyjnych z łatwością znajdziesz dokładnie to czego szukasz: książki, meble, ubrania, zabawki, rowery czy samochody – w dobrej cenie i pobliskiej lokalizacji. Odwiedź Allegro Lokalnie i już dziś przekonaj się, że zakupy z drugiej ręki są łatwe, przyjemne, tanie i ekologiczne.

Ty także, jeśli posiadasz przedmioty – tzw. zbieracze kurzu, możesz puścić je w drugi obieg. Sprzedaj lub oddaj za darmo zabawki, którymi nie bawią się już Twoje dzieci, za ciasną kurtkę, zestaw obiadowy, który zalega w szafce. Tym sposobem zminimalizujesz liczbę wytwarzanych przedmiotów, zredukujesz ilość śmieci, a przy odrobinie szczęścia podreperujesz nieco rodzinny budżet.

Recycle – segreguj nim wyrzucisz

Jeśli bliska jest Ci troska o środowisko, to pamiętaj o segregowaniu śmieci. Papier, metal, a nawet plastik mogą zostać przetworzone i wykorzystane ponownie. Staraj się jednak zminimalizować produkcję i nadmiernie użycie plastiku. Zamiast plastikowych butelek PET z wodą mineralną, możesz zaopatrzyć się w bidon z filtrem do zwykłej wody z kranu – użyjesz go wielokrotnie. Reklamówki zastąp wielorazowymi bawełnianymi siatkami. Z materiałowym woreczkiem bądź koszyczkiem możesz udać się do warzywniaka, a na kawę do sieciówki iść z własnym kubkiem.

Upcycle – coś nowego z czegoś starego

zero waste allegro lokalnie 3

Upcycling to tchnięcie nowego ducha w stare przedmioty. Szklana butelka wykorzystana jako noga nocnej lampki bądź klosz? Dlaczego nie? Paleta w roli stolika kawowego? Skrzynka na jabłka jako wisząca półka? Możliwości wykorzystania i wykonania własnej aranżacji jest nieskończenie wiele. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko wyobraźnia i zasoby wolnego czasu, które możesz poświęcić na majsterkowanie. Co zyskujesz dzięki upcycylingowi? Niepotarzany przedmiot, wykonany własnoręcznie i ogrom satysfakcji, po pierwsze z dzieła, po drugie z faktu, że rzeczy te nie wylądowały na śmietniku i zyskały nowe życie.

Zero waste a zakupy

Filozofia zero waste nie wyklucza zakupów, zachęca wyłącznie, by dokonywać ich w sposób przemyślany, a najlepiej z drugiej ręki. Nie ma nic wstydliwego w nabywaniu przedmiotów używanych. Niemal połowa naszych rodaków chętnie kupuje rzeczy używane, najczęściej są to samochody (58 proc. wskazań), książki (43 proc.), ubrania (43 proc.), meble (27 proc.) i rowery (26 proc.) – wynika ze wskazań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Używane towary kupujemy zazwyczaj na portalach aukcyjnych (67 proc.), takich jak choćby Allegro Lokalnie lub w sklepach z używanymi przedmiotami (39 proc.)


Artykuł sponsorowany, przygotowany przez markę Allegro Lokalnie.