Jeszcze do niedawna, nie dawałem większej szansy temu projektowi z jednej prostej przyczyny – wykorzystuje on niszę jaką jest node.js. Uruchamianie JavaScript po stronie serwera nie należy do popularnych technik pomimo iż od pewnego czasu jest dosyć głośno o tej technologii.

Niestety by postawić sobie własną stronę, korzystając z Ghost, potrzebujemy hosta node.js (ewentualnie serwera, na którym sami go zainstalujemy), które to nie należą do najtańszych, a także raczej trzeba się spodziewać cen podanych w dolarach bowiem w Polsce nie ma żadnych większych czy znanych dostawców takiej usługi. To jednak może się bardzo szybko zmienić.

Trochę z przypadku natrafiłem na ciekawostkę. W dyskusji na łamach Twitter’a, wyszło, że Zenbox.pl przymierza się do wprowadzenia obsługi node.js na swoich serwerach oraz wsparcia dla systemu Ghost:

ghost

To bardzo interesująca informacja nie tylko ze względu na rozwój Ghosta w naszym kraju. Zenbox.pl w bardzo krótkim czasie stał się jednym z najbardziej liczących się podmiotów w branży hostingowej w Polsce. Bardzo wiele dużych blogów przeszło pod jego skrzydła. Śledzę nastroje wokół tego usługodawcy od dłuższego czasu i co rusz zaskakują mnie kolejne skrajnie pozytywne opinie.

Teraz firma ma zamiar wprowadzić usługę, która na naszym rynku jest w zasadzie niedostępna (nie licząc oczywiście możliwości instalacji node.js na serwerach) i tym samym przyciągnąć rzeszę frontendowców, którzy chcieliby zabawić się z tą technologią, czy nawet samych webmasterów, którzy chcą dorzucić do PHP także znajomość node.js.

Oczywiście na wprowadzenie tej oferty musimy jeszcze trochę poczekać – jak sami widzicie, Zenbox.pl mierzy głównie w wersję Ghost 1.0 i zapewne w okolicach jego wydania należy spodziewać się uruchomienia dodatkowych możliwości jego serwerów.

Autor: Konrad Przydział