Nie ma co oczekiwać, że miano „tego słabszego” MediaTekowi pasuje, dlatego po premierze wydajnych Dimensity 1100 i 1200, producent chwali się kolejnym produktem, który ma zachwiać równowagą na rynku. Jak zatem będzie wyglądał rok 2021/2020 oraz kto będzie dominował na rynku? Zobaczymy.

Modem 5G M80 od MediaTek

Nowy modem prezentowany przez MediaTek, o nazwie M80, to następca ich pierwszego mobilnego modemu 5G o nazwie M70. Nowszy układ obsługuje niespotykaną dotychczas prędkość 7,67 GB/s pobierania i 3,76 GB/s wysyłania. Są to wyniki lepsze od modemu Qualcomm’a X60 5G oraz tego w Exynos 2100. Mówimy tutaj o różnicach rzędu kilku procent względem konkurencji, których nie dość, że nie odczujemy to i nie spotkamy w rzeczywistym świecie. Ta różnica miała być jedynie pstryczkiem w nos i dowodem, że MediaTek też może podjąć rękawice.

MediaTek Helio M80

M80 to pierwszy układ MediaTek obsługujący łączność 5G mmWave. Dla nas w Europie nie jest to może szczególnie istotne, ale w USA ta technologia jest szczególnie popularna. Nowy modem 5G MediaTek integruje obsługę sieci poniżej 6 GHz i mmWave gwarantując tym samym pełną elastyczność co do wykorzystania podzespołu. Poza wydajnością i możliwościami tego modemu MediaTek zadbał również o jego energoszczenność. Specjalny tryb UltraSave pozwoli uśpić modem w momencie, gdy nie będzie on wykorzystywany i tym samym zachować kilka procent baterii na później.

Nowy modem M80 ma trafić na rynek jeszcze w tym roku. Lista urządzeń oraz procesory, z którymi będzie on współpracował to na razie tajemnica, można oczekiwać, że będzie długa. Tak wydajny układ oraz zapewne niższa niż konkurencji cena powinna pozwolić nadgonić MediaTek konkurencję pokrycia rynku.


Posłuchaj nas!