Solar Orbiter to projekt badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowany we współpracy z NASA. Rozpoczął się stosunkowo niedawno, bo 10 lutego 2020 roku. Sondę na orbitę wyniosła rakieta Atlas V 411, która wystartowała z Cape Canaveral Air Force Station. Koszt budowy sondy wyniósł 500 milionów dolarów i zajął naukowcom 10 lat.

zdjęcia słońca

Urządzenie zostało zaplanowane tak, by mogło fotografować Słońce z możliwie bliskiej odległości. Wciąż nie wiemy jeszcze wielu rzeczy o naszej życiodajnej gwieździe. Aktualna misja odpowiedzieć ma między innymi na pytania o powstawanie wiatru słonecznego, koronalne pola magnetyczne, zmienność heliosfery czy charakter rozbłysków słonecznych. Wszystko to w połączeniu z danymi zebranymi w przyszłości przez wystrzeloną w 2018 roku sondę Parker Solar Probe ma nas przybliżyć do odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące historii i działania Wszechświata.

Zanim jednak przekroczymy kolejne granice poznania, cieszmy się najnowszymi zdjęciami Słońca, które zostały przez Solar Orbitera wykonane z odległości 77 milionów kilometrów, czyli mniej więcej połowy odcinka między nim a Ziemią. To przełomowe wydarzenia – są to bowiem zdjęcia wykonane z najbliższej historycznie odległości.

zdjęcia słońca

Naukowców szczególnie zainteresowały zaobserwowane na zdjęciach (oznaczone strzałkami) ogniska energii. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy ogniska te są tylko maleńkimi większych zjawisk tego typu, czy motywuje je coś innego. Istnieją już jednak teorie, że te ogniska stanowić mogą przyczynę jednego z najbardziej tajemniczych zjawisk na Słońcu, czyli nagrzewania się jego korony.

„These campfires are totally insignificant each by themselves, but summing up their effect all over the Sun, they might be the dominant contribution to the heating of the solar corona,” says Frédéric Auchère, of the Institut d’Astrophysique Spatiale (IAS), France, Co-Principal Investigator of EUI.

To z pewnością dopiero początek interesujących odkryć związanych ze Słońcem, do których drzwi otworzył Solar Orbiter.