Zasłaniasz kamerę w MacBooku? Apple to odradza

Opublikowano 13.07.2020 14:35 -


Zaklejanie kamery w laptopie stało się tak powszechne, że raczej dziwi mnie widok sprzętu bez naklejki. Społeczeństwo ogarnęło przekonanie, że każdy z nas może być przez ową kamerkę podglądany. Apple jednak nie chce, aby kamery w laptopach ich produkcji były zasłaniane.

Popularne stało się zasłanianie kamery w laptopie. Użytkownicy robią to na różne sposoby. Jedni kupują specjalne nakładki, które pozwalają zasłaniać i odsłaniać kamerę w każdej chwili. Inni naklejają na kamerę zwykłą taśmę izolacyjną i czują się bezpieczni. Ba, producenci laptopów w niektórych modelach umożliwili zasłanianie kamery za pośrednictwem odpowiedniego małego mechanizmu. Wszyscy czują się obserwowani, a zasłanianie kamery wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Może działa, może nie, wiele przy tym narosło historii, ale nie wnikajmy w nie. Kiedy już tak wszyscy chcą zadbać o swoją prywatność i bezpieczeństwo, Apple nawołuje, żeby w ich komputerach nie zasłaniać kamery.

Komunikat Apple o zasłanianiu kamery

Apple wydało specjalny dokument wsparcia, w którym zachęca użytkowników MacBooków do niezasłaniania kamery. Efektem takiego działania miałoby być uszkodzenie wyświetlacza. Producent podaje, że odstęp pomiędzy wyświetlaczem a klawiaturą jest dosyć mały. W wyniku zasłonięcia kamery utrudnia się pracę czujnika oświetlenia otoczenia, przez co automatyczna regulacja jasności oraz True Tone nie mogą działać prawidłowo. Zamiast zasłaniania kamery, firma zachęca do zwracanie uwagi na diodę sygnalizującą aktywność kamery. Ponadto, zwraca uwagę na możliwość kontrolowania uprawnień dostępu do kamery w ustawieniach systemu. 

Apple mówi, że dba o prywatność

W tym samym komunikacie producent zastrzega, że jego sprzęt dba o prywatność użytkowników. Stosuje technologie oraz techniki, które mają doprowadzić do zmniejszenia ryzyka dostępu do danych przez samą firmę, jak i osób trzecich. 

Musisz zasłonić kamerę? Apple doradza

Apple jednocześnie nadmienia, że jeśli otoczenie wymaga zasłonięcia kamery przez cały czas pracy, to osłona przyklejona na kamerę nie powinna być grubsza od kartki papieru. Powinno się unikać wszelkiego rodzaju osłonek zostawiających resztki kleju na laptopie. Producent nawołuje również do usuwania osłonek przed zamknięciem komputera. 

W pewnej kwestii nie wypada się z Apple nie zgodzić. Chodzi o wpływ zasłonięcia kamery na pracę czujnika oświetlenia, a w efekcie na jasność ekranu oraz True Tone. Firma apeluje o zwracanie uwagi na diodę powiadomienia o aktywności kamery, jednak już jakiś czas temu omawiano w sieci sytuację funkcjonowania kamery mimo braku tego powiadomienia. Cóż, do niektórych na pewno komunikat przemówi, bo byłoby żal uszkodzić i tak drogi komputer. Inni pewnie przejdą obok komunikatu obojętnie, bo Apple nie będzie im mówić co robić i jak żyć. 

Źródło: Apple

Wieści z Rozładowani.pl