Nowy macOS Catalina pozwala na głosową obsługę właściwie wszystkiego. Dziś miałem okazję zobaczyć screencast tego, jak głosowo można zaprojektować logo w Adobe XD.

Cameron Cundiff. Tweet tego człowieka dziś przewinął mi się na ekranie telefonu. Niby nic zaskakującego. Dziennie setki różnych wiadomości przemyka od dołu do góry ekranu. Jakoś jednak kliknąłem w załączony do Tweeta film.

R E K L A M A

Co zobaczyłem? Dyktowanie komputerowi, co ma robić w programie graficznym (i nie tylko). W końcu! To jednak nie wszystko. Gdy wszedłem w profil Camerona, zobaczyłem, że jest dostępny jeszcze jeden film — screencast z projektowania prostego logo w Adobe XD właśnie przy użyciu poleceń głosowych.

Z jednej strony można krytykować, że to sztuka dla sztuki. Z drugiej jednak warto pomyśleć o możliwościach, jakie ta funkcja macOS Catalina da użytkownikom z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Biorąc pod uwagę, że to dopiero początek, można założyć, iż będzie tylko lepiej. Interfejsy głosowe przejmują coraz większe udziały w rynku. Jako ciekawostka: w pierwszym kwartale 2018 Apple, Google, Xiaomi oraz Amazon sprzedały około 17 milionów urządzeń, z którymi porozumiewamy się właśnie poprzez interfejs głosowy.

Według mnie to wideo idealnie pasuje do tego, że Adobe XD, jako pierwsze narzędzie do prototypowania wprowadziło możliwość używania poleceń głosowych w projektach.

To tylko krótki screencast. Myślę, że niebawem w sieci będą dostępne obszerniejsze materiały typu How to.