Zapanuj nad skrzynką - 5 rozszerzeń do Gmail wartych uwagi

Zapanuj nad skrzynką – 5 rozszerzeń do Gmail wartych uwagi

Opublikowano 10.01.2018 8:57 -


Szukasz dodatków do Gmaila, które pomogą uporządkować korespondencje, sprawniej zarządzać kontaktami, a nawet… zamienią nasza skrzynkę w Trello? Być może mam coś dla ciebie.

Gmail — dla jednych niezrozumiały, dla innych doskonałość, jeśli chodzi o zarządzanie elektroniczną korespondencją. Jako że zaliczam się do osób, które nigdy nie mogły przekonać się do Outlooka i innych klientów pocztowych, chcąc nie chcąc zostałam przypisana do tej drugiej kategorii.

To, co cenię najbardziej w Gmailu to przejrzystość i prostota. Panowie z konkurencyjnej redakcji nazywają to „brzydotą”, jednak jak dla mnie brak zbędnych upiększeń tylko podkreśla funkcjonalność skrzynki. Wszystko jest na swoim miejscu, a nawet jeśli nie, wyszukiwarka robi całą robotę. Co prawda Outlook rządzi, jeśli chodzi o filtrowanie wiadomości i ustawianie reguł dla poszczególnych folderów, jednak podobny efekt możemy uzyskać z wybranymi rozszerzeniami Chrome przygotowanymi dla Gmail.

No właśnie! Dodatki. Nawet doskonałości czasem potrzebują czegoś “ekstra”. Ilość dodatków do Gmaila dostępna w Chrome Web Store robi spore wrażenie. Gdybym tylko była w stanie częściej przełamywać siłę swoich przyzwyczajeń, z chęcią przetestowałabym je wszystkie. Oto kilka rozszerzeń z mojej listy “to test”.

1. SORTD

Jeśli kiedykolwiek zamarzyło ci się, aby Gmail bardziej przypominał Trello, SORTD jest właściwą aplikacją dla ciebie. Rozszerzenie skanuje naszą skrzynkę i porządkuje wszystko w formie tablic, na których maile pełnią rolę zadań.

Aplikacja domyślnie umieszcza wszystkie przychodzące wiadomości e-mail w jednej kolumnie po lewej stronie ekranu. Po prawej znajdują się 4 tablice: lista zadań , lista follow upów oraz dwie tablice, którym można nadać dowolne etykiety. Wszystko co musisz zrobić, aby uporządkować pocztę to przeciągnąć mail ze skrzynki odbiorczej do odpowiednich sekcji. Po umieszczeniu maila na tablicy możemy także szybko edytować jego temat (który w tym przypadku jest jedynie etykietą zadania), tak aby lista zadań stała się jeszcze bardziej czytelna.

Co prawda darmowa wersja rozszerzenia zawiera limitowaną liczbę tablic (4) i zadań (25 na listę), jednak dla potrzeb prywatnych lub małego biznesu powinno być to wystarczająco. Jeśli nasze potrzeby są większe, do dyspozycji pozostaje wersja PRO ($2/mc) z trzema dodatkowymi tablicami i nielimitowaną ilością zadań, oraz wersja TEAM ($5/mc) z pięcioma dodatkowymi tablicami i możliwością delegowania zadań.

2. GMELIUS

Jeśli tak jak ja, generalnie nie masz nic do zarzucenia Gmailowi, jednak brakuje ci w nim takich rzeczy, jak planowa wysyłka wiadomości, powinieneś sprawdzić Gmelius. Znajdziemy tutaj także nielimitowany tracking widomości, opcja “snooze” dla wiadomości, którymi nie mamy czasu zająć się w danym momencie, czy możliwość przekształcania maile w listę zadań.

I gdyby to było wszystko, pewnie Gmeliusa nie byłoby na liście (podobne funkcje spełnia chociażby RightinBox czy Boomerang). Jednak dodatek ma również kilka przydatnych opcji związanych z prywatnością.  Szczególnie interesujący wydaje się system wykrywania i blokowania trackerów wiadomości oraz opcja rezygnacji ze subskrypcji danego mailingu bez konieczności otwierania wiadomości.

Oprócz Chrome, Gmelius dostępny jest także w wersji dla Opery i Safari. Niestety, jak zwykle w przypadku takich aplikacji i tutaj darmowa wersja jest dość mocno limitowana. Opcja “snooze”, czy planowanie wysyłki wiadomości w czasie jest dostępna jedynie dla 5 maili w miesiącu. Jak dla mnie to niestety zdecydowanie za mało. Nielimitowana wersja Premium dostępna jest za $5 miesięcznie.

3. GMAIL NOTes

Ten dodatek być może nie ma zbyt wielu rozbudowanych funkcji, jednak potrafi być  naprawdę przydany. Gmail Notes pozwala na tworzenie notatek przy każdym mailu, zaznaczanie wybranego fragmentu i tworzenie odniesień.

Działa to podobnie jak w przypadku komentarzy w Wordzie. Co ciekawe, w ten sposób możemy nie tylko tworzyć notatki na własne potrzeby, lecz także dzielić się nimi z innymi. Odpowiadając lub forwardując maila w którym stworzyliśmy notatki, aplikacja zapyta nas czy ma dołączyć je w wiadomości wychodzącej.

Co istotne, rozszerzenie jest całkowicie bezpłatne. Gmail Notes wraz z kilkoma innymi rozszerzeniami zostało stworzone przez firmę cloudHQ, której główną działalnością są usługi w chmurze. Dodatki do Gmail są jedynie sposobem za dodatkową promocję firmy.

4. Sniphero

Niekoniecznie niezbędny, ale bardzo ciekawy dodatek, który umożliwia dołączanie do wiadomości mediów z sieci bez konieczności opuszczania okna wiadomości. Dzięki SnipHero zaledwie kilka sekund dołączymy do naszego maila okolicznościowego gifa, filmik z YouTuba lub cytat z Wikipedii.

Na liście powiązanych źródeł mediów oprócz YouTube i Wikipedii znajdziemy także Etsy, Twitter, ProductHunt, Amazon, Bing Images, New York Times, Giphy i Spotify. Jak dla mnie korespondencja z biurowymi kolegami właśnie stała się lepsza :)

Co najważniejsze – SnipHero jest całkowicie darmowe.

5. CONVERT GOOGLE DOCS TO GMAIL DRAFTS

Na koniec rozszerzenie z którego pewnie nieliczni będą korzystać na co dzień, jednak od czasu do czasu przyda się ono każdemu. Jednym z braków Gmaila (a także jego konkurentów), są dość okrojone możliwości edycji tekstu. Oczywiście w codziennej komunikacji są one w zupełności wystarczające, jednak czasem zdarzają się sytuacje, gdy dłuższy, kilkuakapitowy mail chcemy edytować w taki sposób, aby był on jeszcze bardziej czytelny dla odbiorcy. Dłuższe podsumowanie spotkania, guideline nowej usługi, mini-raport z ostatniego tygodnia – wszystko, do czego normalnie użylibyśmy docsa lub arkuszu, a z jakiegoś powodu musimy umieścić to w mailu. Tutaj z pomocą przychodzi Convert Google Docs To Gmail Drafts.

Nazwa rozszerzenia mówi sama za siebie, więc nie ma co tłumaczyć sposobu jego działania. Po zainstalowaniu go w Chrome w arkuszach Google pojawi się dodatkowy button umożliwiający przekonwertowanie treści danego pliku do Gmaila. Co prawda niektóre czcionki mogą zostać zastąpione przez Gmailowskie standardy, jednak cała treść włącznie z formatowaniem, wykresami i grafikami zostanie przeniesiona do draftu wiadomości.

Rozszerzenie zostało stworzone przez tę samą firmę co Gmail Notes i również jest darmowe.

Chętnie dodam do tej listy kilka innych propozycji. Macie dla mnie jakieś propozycje? Może któryś z wymienionych dodatków ma jakiś odpowiednik warty uwagi?

Wieści z Rozładowani.pl