Czasami sam jestem zaskoczony tym, co naukowcy potrafią wymyślić. Wczoraj wpadłem na informację o tym, jak można przyspieszyć transport międzyplanetarny. W przestrzeni kosmicznej ciągle „latają” jakieś komety, niektóre bliżej, inne trochę dalej od naszej planety. Astronomowie stwierdzili, że takie latanie jest bezproduktywne i można to wykorzystać.

Odległości między najdalszymi zakątkami wszechświata są ogromne. Transport taki trwa lata świetlne i jest często nieefektywny. Istnieją jednak takie obiekty jak komety międzygwiezdne. Przykładem jest obiekt ‘Oumuamua, który został odkryty w październiku 2017 roku. Jest to ciało niebieskie pozasłoneczne, które tylko przelatuje przez nasz Układ Słoneczny.

Naukowcy stwierdzili, że takie obiekty można wykorzystać do transportu. Oczywiście to nie ludzie będą transportowani, przynajmniej na razie. Chodzi o przeniesienie życia ziemskiego na inne Układy. Astronomowie mają tutaj na myśli mikroskopijne życie, takie jak bakterie, czy też glony. Mogą one zostać przeniesione na ciałach niebieskich przemierzających nasz układ, a następnie odbudować się w odległych galaktykach.

Do tego celu będą wykorzystane takie obiekty, które zbliżają się wystarczająco blisko Ziemi. Wyłapią one z naszej atmosfery życie w formie zawieszonego pyłu i przeniosą dalej. Dzięki temu nie będzie to miało żadnego wpływu na naszą planetę. Szczątki takie są na tyle małe, że tworzą same sobie naturalną ochronę („chowając się”) przed promieniowaniem kosmicznym, dzięki czemu mogą przetrwać nawet najdalsze podróże.

Jeden z autorów badania, Amir Siraj, tak opisuje wyniki swoich obserwacji:

„Jedną z zalet długotrwałej komety lub tez obiektu międzygwiezdnego zbierającego mikroby z ziemskiej atmosfery jest to, że są one dość duże (setki metrów do nawet kilku kilometrów). Dzięki temu drobnoustroje mogą zostać uwięzione w zakamarkach takiego obiektu i uzyskać ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, dzięki temu przeżyją, jak już trafią na inny układ planetarny”.

Jeśli chcecie zagłębić ten temat, to zapraszam do zapoznania się z publikacją w International Journal of Astrobiology.

źródło: digitaltrends.com