Nikogo nie dziwi już fakt, że zaciągamy zobowiązania w celu realizacji bieżących potrzeb konsumpcyjnych. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych rozwiązań są kredyty gotówkowe znajdujące się w ofercie niemal każdego banku. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną w kwietniu 2019 r. wśród bankowców, głównym celem wskazywanym podczas zaciągania tego typu zobowiązania, 45% badanych, był zakup samochodu lub sprzętu RTV i AGD (raport InfoKREDYT). Warto jednak wiedzieć, że kredyt gotówkowy nie jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym na szybki i dostęp do dodatkowego kapitału.

Limit w koncie osobistym – wygodne pogotowie kasowe

Rozwiązanie to adresowane jest do osób poszukujących dodatkowych pieniędzy, które dostępne będą w każdym momencie, a skorzystanie ze środków banku, nie będzie wymagało każdorazowego składania wniosku. Limit w koncie osobistym, zwany także linią kredytową lub debetem, pozwala aby w określonym okresie czasu saldo naszego rachunku pozostawało ujemne. Sprawia to, że mamy stały dostęp do większej ilości środków finansowych.

Przykładowo, jeśli na koncie znajduje się 2000 zł i bank przyznał nam limit debetowy w wysokości 1500 zł to do naszej dyspozycji pozostaje 3500 zł. Dokonując zakupu za 3000 zł wykorzystujemy wszystkie środki własne oraz 1000 zł tytułem zaciągniętego zobowiązania. Do dalszej dyspozycji pozostaje jeszcze 500 zł mieszczących się w ramach udzielonego limitu. Debet spłacany jest automatycznie przez środki wpływające na nasz rachunek. Uregulowanie zobowiązania powoduje „odnowienie się” przyznanego limitu.

Atutem tego rozwiązania jest duża elastyczność w dostępie do dodatkowych pieniędzy. Sami decydujemy, kiedy skorzystać z kredytu i na jaki cel przeznaczyć zaciągnięte zobowiązanie. Wysokość limitu ustalana jest najczęściej w oparciu o analizę wpływów na nasze konto osobiste. Przykładowo ING Bank Śląski oferuje limit bez dodatkowych zabezpieczeń do 6-krotności dochodów netto, jednak nie więcej niż 50 000 zł.

Karta kredytowa – moc okresu bezodsetkowego

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem, pozwalającym na elastyczny dostęp do dodatkowej gotówki jest karta kredytowa, pozwalająca zadłużać się w ramach przyznanego limitu. Z uwagi na charakter tego produktu decyzja o wydaniu „plastiku” poprzedzona jest analizą zdolności kredytowej

konsumenta. Weryfikowane są nie tylko comiesięczne dochody i koszty osoby wnioskującej o kartę, ale także podejście do spłaty dotychczasowych zobowiązań finansowych. Osoby o dyskusyjnej dyscyplinie płatniczej mają sporą szansę na odrzucenie wniosku przez bank. Warto również podkreślić, że elastyczny dostęp do środków mają zapewnione osoby, które posiadają już kartę w portfelu. Pozostałe muszą pamiętać, że wyrobienie i dostarczenie „plastiku” może trwać nawet kilkanaście dni. Osoby, którym zależy na czasie mogą wnioskować o wirtualną kartę kredytową, którą następnie podpiąć mogą do usługi Google lub Apple Pay.

Zaletą zadłużania się w ciężar karty kredytowej jest możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego. Oznacza to, że jeśli do całkowitej spłaty zadłużenia dojedzie w określonym terminie, to bank nie naliczy odsetek od pożyczonego kapitału. W najlepszym wariancie okres bezodsetkowy mieści się w przedziale od 50 do 60 dni.

Kredyt gotówkowy – wysokie kwoty i długi okres spłaty

Osoby zainteresowane sfinansowaniem większych zakupów powinny zainteresować się kredytem gotówkowym. Rozwiązanie to znajduje się w ofercie niemal każdego banku. Zaletą kredytów gotówkowych są uproszczone procedury, brak konieczności wskazywania celu, na jaki przeznaczymy środki, a także szeroki zakres proponowanych kwot (od 500 do ponad 200 000 zł) i okresów spłaty sięgających nawet 120 miesięcy. Klient wnioskujący o ten typ zobowiązania musi poddać się procedurze oceny zdolności kredytowej, dzięki której pozna ostateczne warunki finansowania, tj. oprocentowanie, prowizja czy wysokość kredytu.

Z uwagi na fakt, że kredyt gotówkowy zaciągany jest najczęściej na wyższe kwoty, wybór oferty warto poprzedzić gruntowną analizą ofert. Aby oszczędzić czas i przeprowadzić szybki konkurs propozycji warto skorzystać z bezpłatnych narzędzi dostępnych w sieci tj. porównywarka przygotowana przez serwis finanse.rankomat.pl . Wystaczy udać się pod adres https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe i skorzystać z kalkulatora. Dostęp do indywidualnego rankingu ofert poprzedzony jest koniecznością wypełnienia krótkiego formularza. Co ważne serwis nie wymaga załączania skanu dowodu osobistego ani innych dokumentów.


Artykuł Sponsorowany przygotowany przez markę Orion.


Posłuchaj nas!