Zakaz handlu w niedzielę? Skorzystaj z aplikacji

Zakaz handlu w niedzielę? Skorzystaj z aplikacji

Opublikowano 6.05.2018 19:42 -


Zakaz handlu w niedziele daje się nam we znaki. Niby to nic takiego, a jednak, kiedy czegoś zabraknie w niedzielę nie mamy tak wielu możliwości jak wcześniej. Samo ograniczenie jest dość irytujące. Niestety tak jest i w związku z tym trzeba się do tego dostosować. Technologia znalazła już na to sposób!

Co to takiego?

Z okazji zakazu handlu w niedzielę powstała dedykowana aplikacja o wdzięcznej nazwie: “Niedzielne zakupy”. Docelowo aplikacja ma pokazywać otwarte punkty handlowe w okolicy – sklepy, ale również stacje benzynowe. Obecna baza zawiera prawie 2000 punktów i wciąż się rozwija.

Kto stworzył aplikację?

Autorami jest grupa studentów z Wrocławia i Opola. Pomysł zrodził się oczywiście z życia, kiedy to podczas jednej z niedziel bez handlu okazało się, że zabrakło kilku podstawowych składników, a wszystkie sklepy w okolicy są zamknięte. Prace nad aplikacją trwały krótko, bo jedynie 2 tygodnie. Pierwszy tydzień zajęło ogarnięcie spraw technicznych, a drugi – zebranie danych. Program jest zintegrowany z kalendarzem świąt i niedziel objętych zakazem handlu. Właściciele sklepów mają możliwość dodania lokalizacji i wpisania godzin otwarcia.

Lista niedziel wolnych od handlu w 2018, czyli czas postawić na reklamę

Na jakich urządzeniach zadziała aplikacja?

Obecnie można ją ściągnąć jedynie na telefony z systemem Android, choć trwają rozmowy na temat wprowadzeniem jej również dla iOS. Aplikacja skupia się, jeszcze, niestety tylko na większych aglomeracjach, choć dzięki zgłoszeniom ludzi jest możliwość dodawania również punktów w mniejszych miastach.

Nie wiesz, w którą niedzielę nie zrobisz zakupów?

W toku mijających tygodni czasami gubimy się z tym, czy to niedziela handlowa czy też nie. Na to również technologia znalazła sposób. Aplikacja SzopPrecz podpowie nam czy sklepy będą zamknięte; ma ona również możliwość włączenia powiadomień w tym zakresie.

Wszelkie zakazy zawsze wzmagają kreatywność. Tak samo jest w tym przypadku. Zwolenników i przeciwników niedziel bez handlu jest wielu i dyskusja na ten temat, to odrębna sprawa, jednak wszelkie nowinki technologiczne mogą i na pewno przyczynią się do stworzenia czegoś większego. Mam nadzieję, że twórcy nie spoczną na laurach, a sama aplikacja przyda się naprawdę wielu osobom.

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację