Zainteresowanie komunikatorami wideo wzrosło o 602%. Król Polski to Skype

Zainteresowanie komunikatorami wideo wzrosło o 602%. Król Polski to Skype

Opublikowano 23.04.2020 9:11 Aktualizacja: 23.04.2020 10:20 -


Fakt, że cały świat przerzucił się na pracę zdalną jest niepodważalny. Jakiś czas temu pisaliśmy o raporcie dotyczącym spędzania czasu wolnego po godzinach w domu, a dzisiaj czas na wzrost zainteresowania komunikatorami wideo, z pomocą przychodzi raport Picodi.

Okazuje się, że w czasach pandemii komunikatory internetowe wychodzą nam naprzeciw i umożliwiają pracę zdalną czy uczestnictwo w zajęciach i spotkania ze znajomymi bez konieczności wychodzenia z domu. W Europie od czasów wprowadzenia restrykcji zainteresowanie komunikatorami wzrosło 7-krotnie.

Praca zdalna w domu – jak nie zwariować podczas kwarantanny?

Zespół analityczny Picodi.com postanowił sprawdzić, które narzędzia i aplikacje dające możliwość przeprowadzenia rozmów wideo najbardziej zyskały na popularności w ostatnim czasie:

Porozmawiajmy

Przeanalizowaliśmy średnią liczbę wyszukań online kilkunastu najpopularniejszych komunikatorów, zarówno od dużych producentów jak i niszowych m.in. Google, Microsoft, Facebook, Rakuten, Line Corporation.

Bezsprzecznym europejskim zwycięzcą jest WhatsApp, wyszukiwano go bowiem najczęściej w aż 22 krajach. Ta aplikacja wiedzie prym od Portugalii, przez Hiszpanię, Szwajcarię, Włochy, aż po Niemcy i Czechy. Eksplozja zainteresowania zielonym komunikatorem jest widoczna również w Rosji, Turcji czy Mołdawii.

W 14 krajach najczęściej używanym komunikatorem był Zoom. Zainteresowanie nim plasowało się na wysokim poziomie głównie na północy Europy (Wielka Brytania, Norwegia), w niektórych krajach bałtyckich (Litwa, Estonia) oraz w Ukrainie i Mołdawii.

Skype rządzi w Polsce

Z kolei Polska znalazła się wśród zwolenników komunikatorowego weterana, tj. Skype’a. Jest on najchętniej wykorzystywany w ostatnim czasie także na Słowacji, Węgrzech i w Grecji.

Viber i Microsoft Teams podobnie jak Skype królowały tylko w czterech krajach. Oba komunikatory znalazły największą liczbę użytkowników na Półwyspie Bałkańskim oraz w Liechtensteinie (Microsoft Teams) i Białorusi (Viber). I tylko mieszkańcy Danii w trakcie pandemii szczególnie upodobali sobie Google Meet.

Metodologia i źródło danych

Badanie polegało na porównaniu liczby wyszukań online 19 komunikatorów internetowych umożliwiających przeprowadzenie rozmów wideo. Dane archiwalne pochodzą z Google Keyword Planner.

materiały prasowe Picodi

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację