Za trzecim razem się udało - zobacz start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 od SpaceX

Opublikowano 25.11.2020 15:27 -


Wczoraj drugi raz z rzędu nie udało się wystartować, ale plany przełożono na dzisiaj. W nocy z wtorku na środę o godzinie 3:13 (czasu polskiego) odbył się udany start rakiety Falcon 9 od SpaceX, która zabrała na orbitę misję Starlink-16.

Jest to zestaw 60 kolejnych satelitów internetowych od SpaceX. Starty pakietów Starlink ostatnio się zagęściły i mamy z tym do czynienia 1-2 razy w miesiącu, jednak każdy ze startów jest mocno emocjonujący. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem. A kolejny start to kolejna okazja do obserwacji w najbliższych dniach przelatujących konstelacji nad naszymi głowami.

STARLINK-16 wystartowaał O GODZINIE 03:13 CZASU POLSKIEGO

Transmisja jak zawsze na kanale SpaceX na Youtube.

STARLINKI OD SPACEX – ALE O CO CHODZI? CO TO JEST?

Satelity mają stworzyć olbrzymią sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku, a do dzisiaj wysłano 9 zestawów.

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

SpaceX chce zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny, a co najlepsze – działa. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink. W sierpniu odbyły się kolejne próby i prędkości powalają – w najdalszych zakątkach, gdzie wcześniej nie było żadnego zasięgu, teraz dostępny jest internet o prędkości zbliżonej do LTE.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl