Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej twierdzą, że istnieje zależność pomiędzy naszym wiekiem a… sposobem w jaki używamy blokady smartfona. I dowodzą to w swoich ostatnich badaniach.

To, że sposób, w jaki używamy naszego telefonu, zmienia się wraz z naszym wiekiem, wydaje się dość oczywistą sprawą. Z jednej strony postępujące ograniczenie czasu wolnego sprawia, że ze smartfona korzystamy nieco mniej (przynajmniej w teorii), rozkładając także inaczej czas, jaki mu poświęcamy. Z drugiej strony postęp technologiczny wręcz wymusza na nas rezygnację z korzystania z pewnych funkcji urządzeń, na rzecz innych (R.I.P SMS, niech żyje Instagram!). Okazuje się jednak, że nasz wiek wpływa nie tylko na to, z których funkcji smartfona korzystamy, lecz także w jaki sposób.

Pokaż jak blokujesz telefon, a powiem ci kim jesteś

Aby dowieść korelacji między tymi dwiema zmiennymi, badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej wzięli pod lupę grupę użytkowników Androida. Na potrzeby badania udało się zebrać w sumie grupę liczącą 134 osób w wieku 16-64. Każda z nich musiała pobrać specjalną aplikację monitorującą sposób, w jaki korzystają ze swoich urządzeń. Badacze brali pod uwagę m.in. czas spędzony na korzystaniu ze smartfona, a także preferowany sposób jego odblokowania.

R E K L A M A

Szybko okazało się, że młodsi użytkownicy wolą ręcznie blokować swoje smartfony, podczas gdy starsi użytkownicy stawiają na auto-blokadę. Prawdopodobieństwo pozostawienia niezablokowanego telefonu jest tym wyższe, im wyższy jest wiek badanego. Ponadto starsi badani zdecydowanie rzadziej wybierali korzystanie z czytników linii papilarnych, stawiając przy tym na standardową blokadę PIN. Smartfon w tej grupie badanych najczęściej był odblokowywany w stanie spoczynku (np. leżąc na biurku), zdecydowanie rzadziej w ruchu.

Jak można się także domyślić, dojrzalsi użytkownicy poświęcają także mniej czasu na korzystanie ze swoich urządzeń. Wyniki badania wskazują ponadto, że liczba sesji spada o średnio 25% na każdy 10-letni przedział wiekowy. Oznacza to, że 25-latek może patrzeć na swoje urządzenie 20 razy dziennie, podczas  gdy 35-latek odblokuje ekran „zaledwie 15 razy.

Co dają nam te informacje? Zrozumienie, w jaki sposób różne grupy wiekowe korzystają z telefonów, ma pomóc w poprawie poziomu bezpieczeństwa kolejnych generacji urządzeń. „Śledząc rzeczywistych użytkowników podczas ich codziennych interakcji z urządzeniem, mamy wgląd w rzeczywiste dane, które można z powodzeniem wykorzystać przy opracowaniu przyszłych projektów smartfonów” — powiedział Konstantin Beznosov, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.