Tydzień temu informowaliśmy Was, że proces dystrybucji domen .DEV właśnie się rozpoczyna. Teraz na finiszu dystrybucji znamy już pierwszych gigantów, którzy zarejestrowali swoje własne nazwy. Slack, Apple czy Microsoft, ale to tylko początek listy.

Domena .DEV należy do Google, który w naturalny sposób chce nie dość, że zrekompensować sobie duży wydatek na tę końcówkę, ale i być może jeszcze na niej nieco zarobić. Oczywiście całość opakowana jest w ideę, by gromadzić świat developerów w jednym miejscu. Ja to kupuję, bo pomysł jest ciekawy, tym bardziej, że rynek tych najpopularniejszych domen jest nasycony. A ta domena stanowi doskonałą alternatywę dla ogromnej społeczności.

Domeny .DEV będą dostępne za darmo już 28 lutego, natomiast Google oficjalnie pokazuje, kto działa z nowym rozszerzeniem. Nie brakuje tam popularnego GitHuba, który oficjalnie korzysta z GitHub.dev, czy popularnego narzędzia do komunikacji internetowej Slack.dev. Są także serwisy fundacji takich, jak Women Who Code: women.dev, a nawet producenci popularnych IDE jak JetBrains.dev.

R E K L A M A

Prawdziwym smaczkiem jednak są domeny, którymi Google się nie chwali. W naturalny jednak sposób można je podejrzeć poprzez baze WHOIS. Wygląda na to, że Apple i chociażby Microsoft zabezpieczyli swoje serwisy, kolejno: apple.dev  i microsoft.dev, a przynajmniej na to wskazują name servery obu domen.

Google uruchamia domeny .DEV – od końca lutego za darmo!

To w zasadzie nie dziwi, gdyż potencjał tych rozszerzeń jest naprawdę ogromny, a i na pewno proporcjonalny do wydatku, z jakim oba podmioty musiały się liczyć (w w pierwszej fazie udostępniania przez Google, kosztowały one $12,5k). To oczywiście nie są kwoty nie do przeskoczenia dla tak potężnych marek, jednak biorąc pod uwagę wszystkie podobne premiery, a także mnogość rozszerzeń, to z pewnością rodzą się z tego naprawdę duże koszta.

Pod koniec lutego Wy także będziecie mogli zarejestrować swoje rozszerzenie .DEV za darmo, musicie jednak posiadać adres do rozliczeń w jednym z krajów wskazanych przez Google Domains, gdyż niestety naszego kraju póki co nie obsługują. Przedłużenie domeny .DEV po roku będzie kosztować $12.