Jak donosi portal androidpolice.com, aplikacja YouTube na Androida otrzyma wkrótce kilka drobnych, lecz całkiem przydatnych usprawnień. Zmianie ma przede wszystkim ulec menu ustawień jakości obrazu dostępne przy każdym wideo. Zamiast dotychczasowych opcji wyboru dokładnych rozdzielczości, pojawią się 3 tryby': Oszczędność danych (niska jakość, prawdopodobnie 144p-480p), Wyższa jakość obrazu (prawdopodobnie 720p i więcej), oraz Auto (YouTube samodzielnie wybierze tu ustawienia). Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie wydaje się bardzo intuicyjne. Wydaje się to być ukłonem zwłaszcza w kierunku mniej zaawansowanych użytkowników, dla których dotychczasowe menu mogło być niezrozumiałe. Do dyspozycji tych, którzy cenią sobie nieco większą kontrolę, wciąż pozostają ustawienia zaawansowane, pozwalające na wybór dokładnie takiej rozdzielczości, jaka nas interesuje.

Użytkownicy po raz pierwszy będą mogli także konfigurować domyślne ustawienia jakości odtwarzania w aplikacji, wliczając w to także domyślne preferencje jakości wideo dla Wi-Fi i danych mobilnych. Tutaj mamy do wyboru te same opcje wyboru jak na wspomnianym poziomie wideo. Możemy np. celować w wyższą jakość obrazu w czasie połączenia z Wi-Fi i opcje oszczędności danych w przypadku połączeń 4G/5G (lub odwrotnie!). Co prawda brakuje jeszcze opcji wyboru domyślnej rozdzielczości dla całej aplikacji, ale jest to z pewnością krok we właściwym kierunku.

Choć pierwsze informacje o testach nowego menu ustawień pojawiły się już w marcu, dostęp do niego ma wciąż wydaje się mieć dość ograniczona liczba użytkowników. Niestety, wciąż nie jest jasne, kiedy YouTube zdecyduje się na globalny roll out.


Posłuchaj nas!