Jak to wygląda dzisiaj?

Pod koniec marca tego roku serwis YouTube zaprezentował nam możliwość odtwarzania materiałów w rozdzielczości 4K i 60FPS. Było to uwarunkowane coraz większą dostępnością rejestratorów (choćby GoPro od modelu HERO3+ Black- wzwyż) i odbiorników obsługujących tą rozdzielczość. Niestety ekrany z taką matrycą są wciąż drogie, nie zdążyłem jeszcze osiągnąć 4K, a Youtube daje nam 8K za sprawą pierwszego materiału jaki umieścili w swojej bibliotece w dniu wczorajszym.
Tak, 8K, tj. 8192×4096 (2:1) !!!

Panie i Panowie przedstawiam
„Ghost Towns in 8K” !!!

Film przedstawia zwiedzanie wymarłej osady górniczej, bla, bla, bla, no dobra, ale chodzi tu o rozdzielczość 8K! Zastanawiacie się pewnie w jaki sposób stworzono taki materiał, skoro pomijając fakt braku dostępności takich wyświetlaczy – nie ma takich rejestratorów?!? Udało mi się znaleźć odpowiedź, projekt został zrealizowany kamerami RED Epic Dragon 6K, a gotowy materiał został następnie upscalowany do 8K, hmm.

red-epic-dragon-6k-2

Jako ciekawostkę dodam, że samo body takiej kamery kosztuje ~10.000$ a zestaw ~50.000$…

red-epic-dragon-6k-1

Na czym to oglądać? Spokojnie! Firma LG podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas zapowiedziała wprowadzenie pierwszego odbiornika obsługującego taką rozdzielczość, kiedy? Za ile? Nie wiem i chyba nie żałuję. Jak wspomniałem 4K są dalej w cenie. Mam nadzieję, że pojawienie się nowej technologii pozytywnie wpłynie na obniżenie cen na rynku.

Podsumowanie: jeśli myślisz o zakupie telewizora w 8K, wiedz, że póki co możesz pokazać kumplom tylko 1 filmik :-)