Już teraz użytkownicy systemów iOS oraz Android mogą pobierać aktualizację aplikacji YouTube. Serwis pochwalił się nią również na oficjalnym blogu, zatem tym razem nie mamy do czynienia ze standardowymi poprawkami stabilności. Pobrałem aktualizację i faktycznie. Pojawia się kilka, dosłownie kilka zmian, które poprawiają obsługę samej aplikacji.

Gestures GIF Final

Włączanie trybu pełnoekranowego za pomocą gestów

Najważniejszą nowością jest możliwość włączania i wyłączania trybu pełnoekranowego za pomocą gestów. Można pomyśleć, że to zbędna funkcja. Wszak wystarczy umieścić smartfona w pozycji horyzontalnej i wszystko dzieje się samo. No nie do końca. Są przypadki, kiedy obrócenie urządzenia nie powoduje żadnej zmiany.

Zobacz także: Tapety na telefon. Gdzie szukać? Oto lista!

Sam miałem sporo takich przypadków na różnych urządzeniach. Uprzedzając komentarze, dodam że to działo się zarówno na Androidzie, jak i iOS. Aplikacje były wyłączane i czasami pomagał jedynie reset urządzenia. Wielu użytkowników wyłącza w swoich smartfonach autoobracanie. Nie wnikajmy po co, ale to robią. Logiczne, że wtedy również pełny ekran w YouTube sam się nie włączy po zmianie położenia urządzenia. W takich przypadkach jak wymieniłem, konieczne jest manualne włączenie trybu pełnoekranowego za pomocą dedykowanego przycisku. Od teraz będzie to jeszcze łatwiejsze. Wystarczy wykonać gest ku górnej krawędzi ekranu, a aplikacja odtworzy nam materiał na pełnym ekranie. Gest wykonany w drugą stronę przywraca domyślny układ.

Caption  Autoplay Before   After GIF Final

Przeniesienie przycisków w aplikacji

Inną nowością w aplikacji YouTube jest przeniesienie niektórych przycisków. Osoby, które oglądają materiały wideo z napisami, będą miały szybszy dostęp do ich włączenia oraz wyłączenia. Funkcja ta zostaje bowiem przeniesiona z dodatkowych ustawień na górną belkę aplikacji, obok funkcji przesyłania obrazu na inne urządzenie. W tej samej linii pojawi się także funkcja związana z autoodtwarzaniem. Dotychczas widniała ona przed listą kolejnych filmów do wyświetlenia i mogła być niezauważana przez użytkowników.

unnamed 11 tFNaK2d

Rozdziały i sugerowane działania

Oprócz tego w aplikacji YouTube widoczne są już podziały filmów na rozdziały. Co ciekawe, testowane będą także sugerowane działania. Opcja polega na wyświetlaniu użytkownikowi komunikatów zachęcających do wykonana określonego działania w celu zapewnienia lepszych wrażeń podczas zapoznania z materiałem. Może to być omawiane już obrócenie ekranu, a także obejrzenie wideo w trybie VR.

Źródło: YouTube


Posłuchaj nas!